Radikali: Odlukom je pogaženo međunarodno pravo
Tadić ne priznaje odluku Haškog suda
Na odluku se čekalo više od sedam mjeseci, od prosinca prošle godine, kada je na Međunarodnom sudu pravde održana višednevna rasprava u kojoj je mišljenje o proglašenju nezavisnosti Kosova iznijelo 29 delegacija
Predsjednik Međunarodnog suda pravde u Haagu Hisashi Owada kazao je tijekom izlaganja koje je još uvijek u tijeku da deklaracija kosovske skupštine o nezavisnosti ne krši međunarodne norme, prenosi B92. "Sud ne može prihvatiti argument kako rezolucija sadrži argument da sprječava mogućnost proglašenja nezavisnosti Kosova. Svrha rezolucije je da se uspostavi privremena prijelazna uprava, bez namjere da se odlučuje o konačnom statusu Kosova", naveo je Owada.
"Sud konstatira da Rezolucija UN-a 1244 nije zabranjivala autorima Deklaracije da proglase nezavisnost", rekao je sudac. Owada je, iznoseći savjetodavno mišljenje, rekao da rasprava o pravu na nezavisnost ili "nužnu secesiju" od postojeće države nisu u domeni rasprave pred Međunarodnim sudom pravde, jer izlaze izvan okvira pitanja koje je postavila Generalna skupština UN-a.
Naime, Owada će danas objaviti savjetodavno mišljenje Suda o pitanju je li jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova u suglasnosti s međunarodnim pravom. Savjetodavno mišljenje nije obvezujuće za države, ali će, kako su ocijenili stručnjaci, imati veliku pravnu, ali i političku i moralnu težinu.
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je odluka Međunarodnog suda pravde teška za Srbiju, ali i da je jasno da se sud nije izjašnjavao o pitanju secesije već je politički zaključak prepušten Generalnoj skupštini UN-a. "Srbija nikada neće priznati jednostano proglašenu neovisnost Kosova, jer smatramo da jednostrana i etnički motivirana secesija nije u skladu s principima UN-a", kazao je Tadić.
"Ako bi se ova odluka čitala u svjetlu u kakvom se danas predstavlja u Prištini, nesumnjivo je da bi imala velike implikacije na secesionističke pokrete u svijetu", upozorio je Tadić koji je najavio da će se Srbija za ispravnost svoje odluke boriti najesen na Generalnoj skupštini UN-a.
"Mnoge zemlje bit će pod pritiskom da priznaju Kosovo prije izjašnjavanja u Generalnoj skupštini UN-a. Srbija će uložiti sve napore da tih priznanja bude što manje i da najesen u New Yorku bude usvojena rezolucija Srbije", rekao je Tadić.
Srpski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić izjavio je, poslije izricanja mišljenja Međunarodnog suda pravde, da Srbija nikada neće priznati neovisnost Kosova. "Srbija će nastaviti s mirnom diplomatskom borbom za Kosovo", poručio je Jeremić navodeći da je pred Srbijom teška borba.
"U ovom trenutku najvažnije je očuvati mir i stabilnost na teritoriju cijele pokrajine", rekao je Jeremić i pozvao Srbe da ne nasjedaju na provokacije. "Međunarodni sud pravde se danas samo tehnički izjasnio o Deklaraciji o nezavisnosti kosovskih Albanaca i praktično time izbjegao izjasniti se o suštinskom pitanju jesu li oni imali pravo na pokušaj secesije od Srbije", izjavio je Jeremić.
Jeremić je poručio da se politika Srbije prema Kosovu neće mijenjati. "To je miroljubiva politika koja se zasniva na principima međunarodnog prava", zaključio je Jeremić.
"Aktualna vlast Srbije učinila je sve što je bilo na raspolaganju jednoj suverenoj zemlji da demokratskim i pravnim sredstvima očuva svoj integritet", izjavio je za B92 politički ravnatelj Ministarstva vanjskih poslova Srbije Borislav Stefanović.
"Srbija ne želi ratovati, ali niti priznati nezavisnost Kosova", naglasio je.
Prema Stefanovićevoj ocjeni, mišljenje Međunarodnog suda pravde "nije daleko od kompromisa", ali je teško i nije u skladu s očekivanjima ni Beograda, ni Prištine.
Potpredsjednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocijenio je da je Međunarodni sud pravde u Haagu svojom odlukom "žestoko pogazio međunarodno pravo".
Patrijarh srpski Irinej pozvao je srpski narod da ostane sabran i jedinstven i da slogom pridonese naporima Srbije u miroljubivoj odbrani Kosova i Metohije bez obzira na odluku MSP-a, a radikali će, već danas, tražiti zakazivanje sjednice Skupštine Srbije i izričito tražiti od Vlade Srbije da zahtijeva sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a, da otkaže Misiju Eulexa i da se UNMIK vrati na Kosovo.
Svoje izlaganje je sudac započeo dijelom o pravnoj nadležnosti Haškoga suda za ovo pitanje. "Mišljenje suda se ne daje državama već institucijama UN-a. Politički motivi pojedinih država nisu relevantni za odluku suda hoće li dati savjetodavno mišljenje ili ne", naveo je sudac koji je dodao da Generalna skupština UN-a, kojoj će biti upućeno savjetodavno mišljenje suda, "može razmotriti odluku te na temelju nje odlučiti o davanju preporuka oko situacije na Kosovu".
Na odluku se čekalo više od sedam mjeseci, od prosinca prošle godine, kada je na Međunarodnom sudu pravde održana višednevna rasprava u kojoj je mišljenje o proglašenju nezavisnosti Kosova iznijelo 29 delegacija.
Kosovo je 17. veljače proglasilo nezavisnost koju je otada priznalo 69 država. Mišljenje se priopćuje na osnovi zahtjeva Generalne skupštine UN-a, koja je u listopadu 2008. usvojila rezoluciju kojom se traži savjetodavno mišljenje.
Vezane vijesti
-
Obrana bivšeg zapovjednika vojne policije Valentina Ćorića pred Haškim sudom poručila je u žalbenoj raspravi da je presudom u predmetu 'Prlić i drugi' pogrešno utvrđeno postojanje okupacije na prostoru Herceg-Bosne
-
-
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!