Politika

SDP neće podržati prijedlog

Sindikati i oporba: "Zakon o mirovinama je neprihvatljiv, blentav i nebulozan"

Sindikati i oporba:

Željka Antunović i Davorko Vidović su na konferenciji za novinare naglasili da SDP neće podržati Vladin prijedlog te da se mirovinski sustav mora mijenjati konsenzusom radnika, umirovljenika, socijalnih partnera i stranaka, a ne u hitnoj saborskoj proceduri

Savez samostalnih sindikata Hrvatske danas je organizirao tribinu na kojoj je zatraženo skidanje hitnog postupka s prijedloga izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju koji bi sutra trebao doći na saborski dnevni red.

Sindikati traže produljenje prijelaznog razdoblja za izjednačavanje uvjeta odlaska u mirovinu između muškaraca i žena s 10 na 20 godina. Podsjećamo, prema Vladinom prijedlogu bi žene išle u starosnu mirovinu sa 65 godina, a u prijevremenu sa 60 godina i 35 godina staža. Neprihvatljivim smatraju i prijedlog izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju koji se odnosi na penalizaciju prijevremenih starosnih mirovina.

Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja smatra da prijevremeno umirovljenje nije najveći problem. Naglasio je da je u 2009. godini prosječni staž prijevremeno umirovljenih iznosio 36 godina, a onih koji su otišli u starosnu mirovinu 27 godina staža te postavio pitanje zašto se novim odredbama kažnjavaju ljudi s najviše staža. Također predlaže da svaki osiguranik, kada skupi 40 godina staža, može koristiti mirovinu bez penalizacije, bez obzira na godine života te njemački model prema kojemu penalizacije nema ni kada je radnik-osiguranik, ne svojom voljom izgubio posao i završio na Zavodu za zapošljavanje, koji mu tijekom dvije godine nije uspio pronaći posao.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever nelogičnom smatra činjenicu da o smanjenju prava umirovljenika glasaju saborski zastupnici koji idu u mirovinu po posve drugačijem zakonu te ostaju u daleko boljem položaju.

Željka Antunović i Davorko Vidović su na konferenciji za novinare naglasili da SDP neće podržati Vladin prijedlog te da se mirovinski sustav mora mijenjati konsenzusom radnika, umirovljenika, socijalnih partnera i stranaka, a ne u hitnoj saborskoj proceduri.

Vidović je prijedlog stimuliranja rada nakon navršenih 65 godina nazvao bedastoćom i nebulozom.

"To je toliko blentavo da ne zaslužuje ni komentar", rekao je te dodao da se time samo stimulira činovnike da ostanu raditi, a ne i osobe koje rade teža fizička zanimanja (zidari, fizički radnici i sl.).

Antunović je istaknula da je izjednačavanje žena i muškaraca pri ostvarivanju prava na mirovinu smanjenje prava žena.

"Prema Vladinom prijedlogu, svaka žena, da bi otišla u prijevremenu ili punu mirovinu, mora raditi pet godina duže, a zauzvrat će imati, ako se gleda sadašnja prosječna mirovina i prosječna umirovljenica, 430 kuna manju mirovinu", objasnila je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.