Politika

Europa bliža građanima

Mađarska preuzima predsjedanje EU-om

Mađarska preuzima predsjedanje EU-om

Današnjim danom u Mađarskoj stupa na snagu novi zakon o medijima koji je izazvao, mogli bismo reći - zgražanje u Europskoj uniji

Šestomjesečno predsjedanje Europskom unijom od danas preuzima Mađarska. Kao prioritete svog predsjedanja navela je poboljšanje europske ekonomije, odnosno gospodarski rast i nova radna mjesta. Nastojat će da Europa bude bliža građanima, da jača suradnja u području pravosuđa i unutrašnjih poslova, a i romsko pitanje će biti u fokusu njihovog interesa, javlja HTV .

Politika proširenja i europska dobrosusjedska politika, nalaze se na četvrtom mjestu prioriteta. U tom smislu iz mađarskih diplomatskih krugova često je isticano da će 2011. godina biti godina kada će sve zemlje zapadnog Balkana biti stepenicu više prema EU u odnosu na ono gdje se sada nalaze.

Mađarski premijer Viktor Orban početkom prosinca rekao je da je jedan od prioriteta mađarskog predsjedanja EU-om i dovršetak pregovora s Hrvatskom, te upozorio da će druge zemlje zapadnog Balkana biti lišene europske perspektive ako se Zagreb ne bude mogao priključiti Uniji.

Kroz sljedećih šest mjeseci Mađarska će izdvojiti 77 milijuna eura.

Današnjim danom u Mađarskoj stupa na snagu novi zakon o medijima koji je izazvao, mogli bismo reći - zgražanje u Europskoj uniji. Protiv zakona prosvjedovali su OESS, njemačka vlada i luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn.

Kritike su išle do toga da je dužnosnik Zelene stranke u Europskom parlamentu Daniel Chon-Bendit zatražio da EK razmotri i sankcije protiv Mađarske, uključujući blokiranje glasa Budimpešte i oduzimanje predsjedavanja ukoliko se utvrdi da njihov zakon o medijima nije u skladu sa sporazumima EU.

Njime se predviđa kontrola izvještavanja televizijskih i radio postaja, novina i online-portala - te kažnjavanje nepoćudnih kritičara vlasti. Novoosnovano regulatorno tijelo Nacionalna uprava za medije i komunikacije (NUMK) moći će nametati visoke kazne od 35.000 eura za tiskane te do 730.000 eura za elektroničke medije, za sadržaje koje bude smatralo protivnim "javnom interesu", "općem moralu" ili "nacionalnom poretku", a kazne se mogu izreći i za "neuravnoteženo" izvješćivanje.

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da unatoč tomu njegova vlada ne namjerava mijenjati prijeporni zakon.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.