PEP u Bruxellesu
Vlada ne zna što bi s mirovinskim sustavom
Smanjenje doprinosa u prvom stupu za samo jedan posto značilo bi gubitak više od milijardu kuna godišnje u fondu koji je ionako kratak za 15 milijardi kuna
Na jednoj stranici PEP-a tvrdi se kako će Vlada donijeti odluku o povećanju izdvajanja u drugi mirovinski stup, a već na drugoj ističe da neće biti promjena u obračunu doprinosa.
U istom službenom dokumentu kojeg je sama donijela, Vlada na jednoj stranici tvrdi kako će već ove godine donijeti odluku o povećanju izdvajanja u drugi mirovinski stup, a na drugoj ističe kako su njezini planovi o stabilnosti i dugoročnoj održivosti javnih financija zasnovani upravo na suprotnom - na pretpostavkama da neće biti promjena u obračunu i naplati mirovinskih i zdravstvenih doprinosa, piše Novi list.
Kako bi sve bilo u skladu s hrvatskom praksom Vlada je te dvije oprečne namjere otkrila u Pretpristupnom ekonomskom programu (PEP), dokumentu kojim Europskoj komisiji otkriva što će na području ekonomije i javnih financija činiti do 2013. godine.
Osim što bi sedmi po redu hrvatski PEP koji je odaslan u Bruxelles mogao dobro nasmijati europske birokrate, ako ga doista budu čitali, on pokazuje da Vlada zapravo nema ideju što učiniti s mirovinskim sustavom nakon 11 intervencija u mirovinsko zakonodavstvo u posljednjih deset godina.
Programom gospodarskog oporavka predviđeno je podizanje stope doprinosa u drugom stupu radi osiguranja primjerenih mirovina za buduće generacije o čemu će odluka biti donesena tijekom 2011. godine, najavljuje Vlada u poglavlju u kojem je istaknula svoje planove na terenu socijalne sigurnosti.
Postupno podizanje stope doprinosa u drugom stupu s prvotnih pet posto bilo je zamišljeno još u prošlom desetljeću, u prvim godinama uvođenja drugog stupa, no veliki troškovi za isplatu mirovina nisu dopuštali da se sa 15 posto smanje doprinosi koji se uplaćuju u prvi stup, odnosno u fond solidarnosti.
Smanjenje doprinosa u prvom stupu za samo jedan posto značilo bi gubitak više od milijardu kuna godišnje u fondu koji je ionako kratak za 15 milijardi kuna godišnje za isplatu mirovina.
Vezane vijesti
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Predsjednik Republike Zoran Milanović pozvao je u nedjelju da se zbog razornih potresa koji su pogodili petrinjsko područje proglasi katastrofa te da se odrede vertikale odgovornosti.
-
Potpredsjednik Vlade Boris Milošević ustvrdio je u nedjelju da postoji balans između propisanih epidemioloških mjera i zaštite zdravlja, a poručio je i kako nije za uvođenje policijskog sata i propusnica, no ako struka procijeni da je to potrebno Stožer bi to trebao razmotriti.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.