Politika

Napetosti u Saboru

'Grbić je priznao kazneno djelo, neka ga Karamarko smijeni!'

'Grbić je priznao kazneno djelo, neka ga Karamarko smijeni!'

'Neka institucije istraže je li ovo skuhano u poznatoj kuhinji i moramo li svi upasti u tu juhu', poručio je oporbi Hebrang

Nakon netom završenog burnog tjedna u Saboru, parlament je napeto rad počeo i ovaj tjedan. I prije samog početka rasprave Dragutin Lesar iz Hrvatskih laburista zatražio je da se pred zastupnicima pojavi ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, koji u Sabor tako i tako dolazi na sjednicu Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.

'Zašto Karamarko ne razriješi dužnosti ravnatelja policije Olivera Grbića koji je prema vlastitiom priznanju i javnom iskazu učinio kazneno djelo. Grbić je pred novinarima kazao da je tadašnji potpredsjednik Vlade Damir Polančec od njega tražio da uspori istragu u aferi spice. To je bilo počinjenje kaznenog djela od strane gospodina Polančeca.

Grbić je u tom trenutku potpredsjednika Vlade trebao uhititti ili kazeno prijaviti, što on nije učinio. Ne prijavljivanje kaznenog djela je isto kazneno djelo. S obzirom da je Karamarko stao iz ravnatelja policije koji je počinio kazneno djelo, mi se nalazimo u situaciji, s obzirom da je izborna godina, da se policija aktivno uključuje u predizbornu kampanju i politički život u Hrvatskoj', kazao je na početku današnjeg zasjedanja Lesar, zatraživši da se u sabornici pojavi Karamarko.

Nakon njegovog izlaganja, pauze za usuglašavanje po klubovima zatražili su SDP, HNS, HSU, IDS, HDSSB i HDZ. Nakon stanke SDP-ov predsjednik Zoran Milanović zastupicima je kazao kako su Klubovi SDP-a, HNS/HSU-a i IDS-a predali prijedlog odluke o istražnom povjerenstvu, te da bi 'bilo štetno da on čeka sljedeću sjednicu'.  Dodao je da je istražno povjerenstvo ustavna kategorija, te da se osniva za sva važna pitanja javnog interesa što ovo je.

HNS-ova Vesna Pusić podsjetila je kako je bivši potpredsjednik Vlade javno rekao da mu je ravnatelj policije Oliver Grbić poručio da članovi HDZ-a podnose prijave protiv jedne specifične grupe ljudi, protiv članova oporbe, a posebno Slavka Linića i Radimira Čačića.
'Da je ta prijava došla i anonimno po njoj bi trebalo reagirati. No s obzirom da ta prijava ima ime i prezime, daje joj još veću težinu. Policija se u ovom slučaju koristi za diskvalifikaciju političkih protivinika. Korištenje represivnog aparata u političke svrhe je temelj svih diktatura', kazala je Pusić.

Oporbenjacima je odgovorio HDZ-ov Andrija Hebrang, kazavši da oni neće podržati osnivanje povjerenstva jer je to politizacija. 'Politizacija istraga ne doprinosi pravnoj državi. Do sada je pokrenuto desetak istraga protiv ljudi bliskih HDZ-u i u medijima je bilo stavova i izjava da se vrši politički progon HDZ-ovih članova. Mi to tada nismo politizirali, ali čim se vaga prebaci na lijevu stranu, traži se istražno povjerenstvo', kazao je Hebrang, upozorivši zasutpnike da se oporbeni zahtjev za istražno povjerenstvo temelji na izjavi osobe koja je pravomoćno osuđena za teška kaznena djela.

Neka institucije istraže je li ovo skuhano u poznatoj kuhinji i moramo li svi upasti u tu juhu. Ponašajte se onako kako smo se mi ponašali kada su pripadnici naše političke opcije bili osumnjičeni', poručio je oporbi Hebrang.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.