Politika

Glavni haški tužitelj

Brammertz: Žao mi je što hrvatska vlast nije bila objektivna oko presude Gotovini

Brammertz: Žao mi je što hrvatska vlast nije bila objektivna oko presude Gotovini

Brammertz je srpske vlasti također upozorio kako je sada na njima odgovornost da objasne narodu zbog čega je Mladić morao biti uhićen

Serge Brammertz, glavni haški tužitelj, podnio je Vijeću sigurnosti UN-a svoj redovni izvještaj o aktivnostima suda i suradnji sa zemljama nastale raspadom Jugoslavije u slučajevima procesuiranja ratnih zločina. Molitve vladajućih da će Brammertzov izvještaj o Hrvatskoj ovoga puta biti u potpunosti pozitivan ipak nisu uslišene.

Glavni haški tužitelj pohvalio je Hrvatsku zbog generalno dobra suradnje s Tribunalom, pravovremenih i odgovarajućih odgovora na upite u vezi sa svjedocima i dokazima. No, zamjerka zbog "topničkih dnevnika" ni ovoga puta nije izostala, a Brammertz je bio nezadovoljan i reakcijom državnog vrha na presudu Anti Gotovini i Mladenu Markaču.

"U potrazi za nestalim vojnim dokumentima iz Operacije Oluja zabilježen je ograničeni napredak", rekao je Brammertz, uz napomenu da je presudu protiv Gotovine i Markača 15. travnja ipak donesena i bez uvida u "topničke dnevnike", a ravnajući se prema dokazima koji su Tribunalu bili dostupni.

Kao što je poznato, Gotovina je osuđen na 24 godine zatvora, a Markač na 18 godina zatvora. Obojica generala su se žalili na presudu.

"Žao mi je što najviši državni dužnosnici nisu bili sposobni objektivno komentirati ishod suđenja", zamjerio je Brammertz hrvatskom državnom vrhu na reakcijama koje su često bile na rubu osporavanja autoriteta Haškog suda i nepriznavanja izrečene presude.

Glavna tema Brammertzovog govora bilo je uhićenje Ratka Mladića, zbog kojeg je Srbija dobila pohvalu glavnog haškog tužitelja. No, Brammertz je srpske vlasti također upozorio kako je sada na njima odgovornost da objasne narodu zbog čega je Mladić morao biti uhićen i izveden pred lice pravde.

U pisanom izvješću, koje je Brammertz sročio prije Mladićevog uhićenja, Haško tužiteljstvo bilo je vrlo kritično prema Srbiji. Zbog toga je u svom govoru pred UN-om Brammertz posebno napomenuo da je Mladićevim uhićenjem Srbija napravila veliki korak prema ostvarenju potpune suradnje s Tribunalom.

"Srbija je ispunila jednu od ključnih zadaća koje su bile pred njom", rekao je Brammertz.

No, glavni je haški tužitelj ipak upozorio na činjenicu da se Mladić skrivao punih 16 godina i zapitao se kako je to bilo moguće. Zbog toga je pozvao Srbiju da istraži sve detalje oko Mladićevog bijega i utvrdi tko mu je pomagao. Također je napomenuo da očekuje uhićenje Gorana Hadžića "bez daljnjeg odugovlačenja".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.