Ugovor o pristupanju Hrvatske EU
Akt o ulasku u Europsku uniju bit će potpisan u ime RH
Vlada se odlučila na formulaciju da će ugovor biti potpisan u ime Republike Hrvatske
U sjeni javnog sukoba premijerke Jadranke Kosor i predsjednika Ive Josipovića oko imenovanja veleposlanika i gospodarskog stanja u zemlji, u lobijima Banskih dvora i Ureda predsjednika na Pantovčaku potiho se ponovno aktivira još jedan veliki prijepor, piše novilist.hr
Postalo je, naime, par exellance političko pitanje u čije će ime biti za tri mjeseca potpisan Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji , čiji završni nacrt upravo usuglašavaju tijela Europske komisije i hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova. Iako se to nekome može učiniti banalnim ili tehničkim pitanjem upravo se u formulaciji »ugovor se potpisuje u ime...« krije odgovor na pitanje tko će odrediti potpisnike ili potpisnika tog povijesnog dokumenta.
Kada se proljetos prvi put otvorila ta dilema predsjednik Ivo Josipović javno je izjavljivao kako je on nadležan odrediti opunomoćenike koji će u ime predsjednika, kao državnog poglavara, staviti potpis na ugovor. Takvo Josipovićevo uvjerenje proizlazilo je iz dosadašnje prakse EU jer su u ogromnoj većini dosadašnjih proširenja Unije predsjednici država ili monarsi određivali potpisnike. Međutim, europska praksa nije i sveto pravilo jer svaka republika ima pravo, sukladno svojim ustavnim odredbama, odrediti u čije ime će se potpisati ugovor. Hrvatska, dakle, ima na raspolaganju tri opcije: da se ugovor kao u većine europskih republika potpiše u ime predsjednika države, ili da se potpiše u ime Republike Hrvatske ili, što je iznimno rijetko, u ime Vlade.
Samo u slučaju da se ugovor potpisuje u ime predsjednika države Josipović bi bio taj koji određuje potpisnike konačnog akta o pristupanju a definitivno bi na ugovoru bio i njegov potpis. No, Vlada se, kako doznaje novilist.hr, odlučila na formulaciju da će ugovor biti potpisan u ime Republike Hrvatske. – Potpisuje se u ime Republike Hrvatske, a tko će potpisati naša je stvar i ovisi o političkom dogovoru, stiglo nam je jučer na naš upit objašnjenje od izvora u MVP-u.
Tako se Hrvatska svrstava među tek dvije države koje ugovor ne potpisuju u ime državnog poglavara: predstavnik Kraljevine Švedske čiji monarh nema ovlasti u vanjskoj politici, potpisao je ugovor u ime Vlade, a potpisnici bugarskog ugovora, svoje su potpise dali u ime Republike . Drugim riječima, Vlada je čini se iznašla način na koji, ako želi, može izostaviti Josipovića iz svečanog čina. U načelu, nije isključena ni mogućnost da Vlada inzistira na tome da ugovor potpiše samo premijerka Kosor, kako su nedavno sugerirali njezini stranački fanovi.
– Nema formalnih pravila, sve ovisi o državi koja potpisuje ali kad je više potpisa, to djeluje ozbiljnije, kazao nam je jedan europski diplomat koji nije želio ulaziti u spekulacije o hrvatskom slučaju. Konačna odluka morat će biti donesena vrlo brzo jer se sredinom rujna finalna verzija Ugovora nalazi na raspravi pred stalnim predstavnicima zemalja EU u Bruxellesu.
novilist.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Entuzijazam Hrvata, koji su ulazak proslavili svečano na trgovima većih gradova, već toga 1. srpnja 2013. bio je zasjenjen krizom eurozone i vlastitim gospodarskim problemima
-
-
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.