Politika

Milanović: ovo je mali ustavni udar

Šeks: Milanović treba natrag u školu

Šeks: Milanović treba natrag u školu

Iako je odluka vladajuće većine da skine imunitet SDP-ovcu Željku Jovanoviću šokirala oporbu, u nevjerici su bili i neki zastupnici koji su HDZ-u držali kvorum. Međutim, ako se pita HDZ-ovce, oni za svoju odluku imaju 'savršeno' objašnjenje. No zanimljivo je da je HDZ-ov koalicijski partner i zastupnik bošnjačke manjine Šemso Tanković ustvrdio da je 'pogriješio', pa dodao da mu je žao.

'Obrazloženje je vrlo jednostavno. U demokraciji zastupnici odlučuju i oni su iskoristili to svoje pravo. Zastupnik odlučuje i ne mora obrazlagati zašto je digao ruku za ili protiv', kratko je prokomentirao HDZ-ovac Andrija Hebrang, upitan zašto je vladajuća većina donijela odluku suprotnu MIP-ovoj.

Međutim, ako se pita vodstvo SDP-a, vladajuća većina je današnjom odlukom izvela mali ustavni udar.

'To što je Milanović izjavio spada u sferu znanstvene fantastike. Milanović pokazuje da ne poznaje ni abecedu ustavnog prava ni političkog sustava. Ako je doista rekao što vi kažete, da je danas u sabornici izvršen ustavni udar, onda bi Milanovića trebalo vratiti u prvi razred osnovne škole. A to da je srušen Hrvatski sabor, nula, nula, nula, nula, ako je to tako kao što vi kažete. Krasno pokazuje vrlo visok stupanj neznanja', prokomentirao je izjave SDP-ovaca potpredsjednik HDZ-a i Sabora Vladimir Šeks.

Upitan zašto je HDZ odlučio napraviti ovakav presedan, Šeks je kazao: 'Zato što je Jovanović tužen za klevetu koja je zločin iz mržnje. To je uvedeno novim kaznenim zakonodavstvom RH, gdje se svako kazneno djelo koje je počinjeno iz mržnje kvalificira kao zločin iz mržnje. Ovdje treba reći da nije HDZ podnio tužbu protiv zastupnika Jovanovića za riječi i govor izrečen u Saboru, nego za klevete izrečene izvan sabornice. Đakićeva izjava da oporba sastavlja srpsku vladu nije bila sporna jer se ne radi ni o kakvom zločinu iz mržnje. Kada se višestruko jedna politička stranka, bilo koja, i njen vrh naziva kriminalnim, zločinačkom i veleizdajničkom organizacijom, i kada se cijela stranka, HDZ, označava kao da su svi kandidati za Remetinec, onda je to zločin iz mržnje. To će u konačnici riješiti sud.'

Predsjednik Sabora Luka Bebić poručio je da je svoj stav o cijeloj stvari iskazao prilikom glasanja, a svoju je izjavu iskoristio da bi se obračunao i s medijima.

'Mislim da do ovoga ne bi došlo da se isti kriteriji u javnosti i općenito načelno štuju. A to znači kad netko nekoga uvrijedi ili pojedinačno ili grupno najtežim kvalifikacijama, i to onda neprestano ponavlja, da bi se trebalo ispričati. Kao što je to učinio Šeks i kao što je to učinila Kosor. Digla se galama oko jedne stvari, ali to što je predsjednica Vlade nazivana bjeloglavim supom, što je nazivana muhom zunzarom... onda gdje su tu kriteriji, gdje su načela? Kada u hrvatskoj javnosti i medijima budu jednaki kriteriji za jednake ili gore stvari, onda možemo govoriti o uspostavi nečega i međusobnog poštovanja. Ali i mediji... talambasi se javljaju kada je ova jedna strana u pitanju, kada je druga strana, onda je muk. Zapravo postavite to pitanje sebi. Gdje su vaši kriteriji? Zašto to dramatizirate, a kada se radi o svakodnevnom kršenju članka 28. Ustava, muk i šutnja opća?!', zapitao je okupljene novinare Bebić.

HDZ-ovcima se u izglasavanju skidanja imuniteta Jovanoviću pridružio i nezavisni zastupnik Ivan Čehok, koji je prije nekoliko mjeseci i sam ostao bez imuniteta te završio u pritvoru.

'Ja sam za to da se skida imunitet svima. Ako su meni u drugom slučaju, onda treba skinuti svima', rekao je Čehok, no kada su ga novinari podsjetili da se u Jovanovićevom slučaju radi o izgovorenoj riječi, Čehok se samo okrenuo i otišao.

Za razliku od Čehoka, njegova dojučerašnja stranačka kolegica iz HSLS-a, a danas nezavisna zastupnica Đurđa Adlešič, glasala je protiv skidanja imuniteta SDP-ovcu.

'Glasovala sam protiv zato što mislim da je to nešto što kod svih zastupnika treba biti isto. Pitanje zašto nisam izašla možete postaviti svakom zastupniku. Zastupniku je mjesto u sabornici, a ja sam svoj stav iskazala', rekla je Adlešič.

Dubokog kajanja ipak je bilo kod zastupnika bošnjačke manjine Šemse Tankovića, koji je uoči današnjeg glasanja tvrdio da neće držati kvorum HDZ-u, no danas je promijenio mišljenje.

'Mislim da sam pogriješio vis a vis skidanja imuniteta. Mislim da sam u tom trenutku trebao napustiti sjednicu Sabora. Žao mi je', rekao je Tanković.

Upitan zašto nije izašao van kada je vidio što se događa, Tanković je rekao: 'Nisam bio svjestan da se tom odlukom cijela stvar mijenja. Ja sam mislio da smo glasali o izvještaju povjerenstva i u tom trenutku nisam bio svjestan činjenice da se sad kompletna situacija mijenja. Žao mi je. Pogriješio sam.'

Stranu Jovanoviću držao je i SDSS-ovac Milorad Pupovac, koji se, doduše, ne slaže s načinom njegovog govora.

'Ono što se nije smjelo dogoditi jest da se izglasa nepovjerenje jednom zastupniku koji jest koristio retoriku prekomjernoga govorenja, s kojim se ja ne slažem i koji ne bih dopustio svojim zastupnicima. Ali nije prekršio zakon, za razliku od nekih koji su digli ruku za skidanje njegovoga imuniteta, koji su se koristili nedopuštenom retorikom. Retorikom podstrekanja nacionalne mržnje, nacionalne netolerancije, isključivosti, što je po službenoj dužnosti kažnjivo djelo. Pri tome mislim i na gospodina Đakića. Jovanović je ovo danas govorio u Saboru i izvan Sabora, on je zastupnik kada govori u Saboru i kada govori izvan Sabora, nije zastupnik kada sanja, ali kada govori, onda je to njegovo zastupničko pravo, to je njegovo oruđe i drugoga jačega i primjerenijeg nema. To što je koristio jezik kojim ja ne bih govorio, koji ne smatram dobrim jezikom, koji ne smatramo primjerenim SDP-u i smatram da nijedna stranka ne može biti kolektivno sankcionirana, niti može biti kolektivno okrivljivana, kao što ne može nijedna druga grupacija, to je drugo pitanje', zaključio je Pupovac, čiji članovi kluba danas nisu bili u sabornici.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.