Vatikanski ugovor
Vlada ''objasnila'' zašto ne reže izdatke za Crkvu
Nakon što je jučer na sjednici Vlade predstavljen prijedlog proračuna za 2013. godinu, na Facebook stranicama Vlade reagirao je niz gnjevnih građana, koji zahtijevaju da državni izdaci za Katoličku crkvu, u kontekstu opće proračunske štednje, također budu smanjeni
Naime, iako je Vlada u prijedlogu proračuna uspjela srezati rashode za 3,4 milijarde kuna, dio građana ostao je razočaran jer, iako su smanjeni izdaci za školstvo, zdravstvo i socijalnu politiku, proračunski izdaci od više stotina milijuna kuna godišnje za Crkvu ostali su - netaknuti. Kad se gledaju apsolutne vrijednosti, prema prijedlogu proračuna za 2013. Crkva bi iz džepa poreznih obveznika (bili oni vjernici ili ne) trebala dobiti još više novca nego lani.
Nakon što su nezadovoljno građani 'zasuli' Facebook stranicu Vlade
žaleći se na činjenicu da je Crkva, čiji djelatnici žive značajno bolje
od hrvatskog prosjeka, u sveoopćoj štednji prošla netaknuto, u Vladi su
se ipak udostojili odgovoriti na žalbe građana.
'Pravna vrijednost međunarodnih ugovora nadilazi zakone svake države, pa
tako i ugovor sa Svetom stolicom. Obveze se moraju poštovati', stoji u
odgovoru Vlade.
No, ono što su u Vladi 'zaboravili' komentirati je činjenicu da, iako
ugovori između Republike Hrvatske i Svete stolice zaista jesu
međudržavni, ih to ne čini nedodirljivima niti uklesanima u kamenu.
Konkretno, članak 15/II Ugovora Svete Stolice i RH o gospodarskim pitanjima
tako eksplicite navodi: 'Ako bilo koja od visokih ugovornih Strana bude
smatrala da su se bitno promijenile prilike u kojima je sklopljen ovaj
Ugovor, tako da ga treba mijenjati, započet će pregovore o njegovoj
prilagodbi novim okolnostima'. Ne treba biti dobitnik Nobelove nagrade
za ekonomiju da se uoči da su se prilike dramatično promijenile u odnosu
na 1998. godinu, kada su ugovori sa Svetom Stolicom i potpisani.
Odvjetnica Jadranka Sloković, inače stručnjakinja za međunarodno pravo, uoči izbora je ovako prokomentirala sporne ugovore sa Svetom Stolicom:
'Članak 15. tog međunarodnog ugovora ne ostavlja nikakav izbor, nego
obvezu pred Vladu da krene s revizijom i prilagođavanjem ugovora novim
okolnostima jer se vrijeme promijenilo u odnosu na 1998.godinu kada se
ugovor potpisao'.
Dokad će Vlada Zorana Milanovića praviti da su ugovori sa Svetom
Stolicom ujedno i 'sveto pismo' koje nije podložno nikakvim promjenama,
pitanje je na koje ćemo, prema svemu sudeći, još dugo čekati odgovor.
Vezane vijesti
-
Vlada do danas nije uputila nikakav zahtjev Crkvi za štednju, ili odricanje od proračunskih sredstava na koja ima pravo, pa je izgledno da rebalansom proračuna neće biti smanjenja ukupnog iznosa od 314 milijuna kuna namijenjenog vjerskim zajednicama u 2009. godini
-
Najveći dio novca dobila je Crkva u Hrvatskoj, ali znatan iznos - 16,7 milijuna kuna - dobile su i crkvene ustanove u Bosni i Hercegovini
-
Predsjednik Stjepan Mesić kaže kako nema ni rasprave o tome hoće li vjeronauk ostati u školi ili ne. Podsjeća da je to i izborni predmet, pa svatko odlučuje sam
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.