Politika

Otočni sabor

Proračun za 2012. godinu donosi nastavak trenda smanjivanja sredstava za otoke

Proračun za 2012. godinu donosi nastavak trenda smanjivanja sredstava za otoke

Jutros je u MMD Gradske knjižnice Zadar održana konferencija za medije koju je sazvao Otočni sabor povodom Skupštine održane 9. veljače 2012. u hotelu Kolovare. Prisustvovali su predsjednik Udruge Denis Barić i tajnik Gordan Marinović.

Na početku konferencije, predsjednik je naveo ostatak članova udruge Otočnog sabora i njihove funkcije: Lenko Garbin, Bernardin Peroš , Juliano Sokolić, Maksim Roman - potpredsjednici, Pavo Dabelić, Ivo Gligora, Tihana Leu i Tonći Lučin - članovi. Naglasio je kako je do sada sastavljena podružnica u Primorsko-goranskoj županiji i u tijeku je priprema i splitske podružnice. Potom je ukratko naveo i zaključke donesene na spomenutoj Skupštini:

1. Otočni sabor, udruga za razvitak hrvatskih otoka, treba biti jedan od pokretača rasprava o mogućim rješenjima naših svakodnevnih , ali dugoročnih problema. Cilj je učiniti je važnim čimbenikom za otočku problematiku.
2. Suradnja radnih tijela udruge sa zadarskim Sveučilištem oko programa iskorištavanja neiskorištenih napuštenih objekata na otocima.
3. Promjena Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama kao najvažnijim resursima otočana. Zaključak je kako će otočani najodgovornije sami njima upravljati.
4. Funkcionalna i fiskalna decentralizacija s ciljem jačanja jedinica lokalne samouprave na otocima.
5. Promjena porezne politike prema otočnim investitorima.
6. Revidiranje Zakona o otocima , odnosno Programa održivog razvitka otoka. Otoci se moraju učiniti prihvatljivijima za življenje.
7. Hrvatska turistička zajednica bi trebala bolje brendirati svoje otoke.
8. Vratiti mlade na otoke te razvoj tehnologije (širokopojasni internet)
9. Izjednačiti cijenu koštanja 1 nautičke milje s 1 kilometrom autoceste. Time bi se smanjila cijena življenja na otocima.
10. Dobro razvijeni prometni sustav i jeftinije brodske karte za postizanje boljeg i lakšeg života na otocima.
11. Poštivanje domicilnog stanovništva Kornatskih otoka. Ne bi ih se smjelo stavljati na margine po pitanju razvoja Kornatskog otočja.
12. Potreba za učinkovitijom zdravstvenom zaštitom s brodom-ambulantom za udaljenije otoke zadarskog arhipelaga.

Udruga Otočnog sabora napravila je i analizu prijedloga proračuna kako bi se uvidjelo što otočane očekuje u 2012. godini. Predsjednik Barić je kazao kako se nažalost niti u ovoj otočani neće baš usrećiti te da se nastavio trend smanjivanja sredstava za otoke. Zatim je predsjednik naveo neke pozitivne i negativne promjene u proračunu za 2012. Neke od njih su: Ministarstvo gospodarstva je povećalo subvencije za razvoj zadrugarstva za oko milijun i 53 tisuće kuna. Došlo je do povećanja poticaja za gospodarske aktivnosti na otocima i u priobalju za 1,1 milijun kuna. Ova sredstva obuhvaćaju poticaj gospodarstvu i hrvatskom otočnom proizvodu.

U morskom ribarstvu došlo je do povećanja sredstva za 13 milijuna kuna. Time se povećao iznos za prilagodbu ribarske flote za oko 3,5 milijuna kuna. Povećala su se i sredstva za praćenje biološkog bogatstva mora od 3,2 milijuna kuna. No, ministarstvo je smanjilo sredstva za regionalni vodoopskrbni sustav Neretva-Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet za 3,5 milijuna kuna. Predsjednik Barić je posebno naglasio promjene u Ministarstvu zaštite okoliša u koje je došlo do drastičnog smanjenja sredstva za pripremu projektne dokumentacije za predpristupne fondove EU s 2 milijuna kuna na 100 tisuća kuna (a svima je dobro poznata situacija oko zbrinjavanja otpada na otocima).

U Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture došlo je do povećanja sredstava za izgradnju brodova i hrvatske brodare te izgradnje i rekonstrukcije plovnih objekata u hrvatskim brodogradilištima za 4 milijuna kuna te sada iznosi 29 milijuna kuna. Povećane su subvencije za poticanje redovitih pomorskih putničkih i brzobrodskih linija za 8 milijuna kuna što govori kako neće doći do ukidanja brodskih linija. Međutim, za modernizaciju, obnovu i izgradnju ribarskih luka nije planirana niti jedna lipa!, rekao je razočarano Barić.

Što se tiče Ministarstva za regionalni razvoj i fondove EU, došlo je do smanjenja sredstava za poticanje komunalne i društvene infrastrukture na otocima i priobalju za 18 milijuna kuna. Stanovnici otoka koji nemaju razvijenu vodovodnu mrežu kao što su npr. otoci koji pripadaju Gradu Zadru, smanjena im je naknada za vodoopskrbu za 2,5 milijuna kuna i sada iznosi 13 milijuna kuna., Na nekim zadarskim otocima već sada nedostaje vode padalina nema, a š+to se tek može očekivati u ljetnom periodu?! To znači da se već sada treba raspisati natječaj za dodjelu koncesije za dopremu vode na otoke, a prije toga podmiriti dugove bivšem koncesionaru za prošlogodišnji period.

Osim navođenja zaključaka sa Skupštine i analize proračuna RH, predsjednik Barić se dodirnuo i jučerašnjeg poskupljenja goriva, a posebice plavog dizela kojeg će najviše osjetiti ribari i mali brodari te povećanje PDV-a koje će utjecati na povećanje troškova i skupljeg života na otocima. „Tražit ćemo hitan prijem Otočnog sabora kod predsjednika RH Ive Josipovića i predsjednika Hrvatskog sabora, Borisa Šprema, da ih upoznamo sa zaključcima naše skupštine i predočimo današnje stanje na hrvatskim otocima", rekao je na kraju konferencije Debis Barić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.