Politika

EU

Pusić: Ne očekujem probleme oko slovenske ratifikacije hrvatskog sporazuma

Pusić: Ne očekujem probleme oko slovenske ratifikacije hrvatskog sporazuma

Hoće li EU pomoći u financiranju Pelješkog mosta, trebali bi znati već sutra kada se u Bruxellesu šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić sastaje s povjerenikom Europske komisije Johannesom Hahnom. Uoči dvodnevnog posjeta Bruxellesu, Pusić se u razgovoru za Media servis osvrnula i na moguću slovensku blokadu hrvatskog pristupnog ugovora zbog Ljubljanske banke.

 

Realnu mogućnost da sporazum ne dobije dvotrećinsku podršku slovenskog parlamenta ako Hrvatska ne bude htjela pitanje Ljubljanske banke rješavati sukcesijom, za mariborsku 'Večer' potvrdio je šef slovenske diplomacije Erjavec. No, Pusić ne očekuje probleme oko ratifikacije.

"Vidjet ćemo kako će se razvijati, ja zaista ne očekujem da se ona veže na pitanje rješavanja Ljubljanske banke. To ne bi bilo dobro po mom mišljenju niti za jednu niti za drugu stranu, od toga se ništa dobroga ne može dogoditi niti jednima niti drugima", naglašava Pusić.

Ističući značaj hrvatsko-slovenskog partnerstva u okviru EU, smatra da odvojene procese treba tako i nastaviti rješavati.

"Da Slovenija s jedne strane krene s procesom ratifikacije, a s druge strane da rješavamo ono što smo se dogovorili i gdje smo uostalom mi i predložili neki pomak temeljem kojeg su sada s jedne i druge strane, imenovani financijski stručnjaci koji bi trebali predložiti njeka rješenja i slovenskoj i hrvatskoj Vladi", rekla nam je ministrica.

Pusić se nada da će zajednički tim uspjeti pronaći svima prihvatljiv izlaz iz pat-pozicije. Za Hrvatsku, kao uostalom i krizom prilično pogođenu Sloveniju, to bi za razliku od prvotne arbitraže značilo nekih 5 milijuna dolara uštede.

"Ovo je pokušaj da ti ljudi sjednu i predlože nešto s čime bi jedna i druga strana, da tako kažem, s time mogla živjeti. Mislim da je to, zapravo jedini normalni i civilizirani način da taj problem pokušamo riješiti, a naši odnosi između Hrvatske i Slovenije, a nadam se da to svi razumiju, su važni na dugi rok", kaže Pusić.

Novac, ali onaj iz strukturnih fondova EU, ključan je za projekt Pelješki most. Pusić očekuje da će razgovori u Bruxellesu uroditi plodom.

"Moja zadaća je zapravo osigurati da je to uopće moguće, a nakon toga će se razgovarati o načinu na koji će se to provoditi i svim ostalim elementima. Za početak moramo znati da je to moguće i nadam se da ćemo tu dobiti pozitivan odgovor", zaključuje Pusić.

Za razliku od mosta, sudjelovanje političara u Nadzornim odborima ovaj put neće biti tema u Bruxellesu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.