Politika

Ljubljanska banka

Kako će se riješiti spor o Ljubljanskoj banci?

Kako će se riješiti spor o Ljubljanskoj banci?

Ljubljanska banka - uteg koji narušava odnose Hrvatske i Slovenije već dva desetljeća dodatno je otežao s približavanjem datuma ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Hrvatska nudi novi model rješenja, Slovenci odgovaraju - odlučite se. Financijski stručnjaci dviju zemalja sutra opet sjedaju za stol.

Dvojica stručnjaka Zdravko Rogić i France Arhar održali su dva sastanka, ali se nisu maknuli dalje od početka. Na sastanku u Zagrebu razgovarali su o rješavanju spornog pitanja prenesene štednje od oko 260 milijuna eura, a nisu se mogli složiti je li pitanje Ljubljanske banke pitanje sukcesije među državama bivše Jugoslavije.

"Podjele vezane s federacijom nisu završene. To je činjenica koja bi mogla imati utjecaja i na traženja ovog rješenja", smatra Arhar.

"Za svu štednju u bilanci Ljubaljanske banke Hrvatska država nema apsolutno nikakve odnose s Narodnom bankom Jugoslavije", odgovorio je Rogić.

Sutra će ponovno za stol, na Bledu, a očekuje se da će Ljubljana i službeno predložiti da Hrvatska povuče punomoć Zagrebačkoj i Privrednoj banci da do depozita štediša dođu tužbom. Uoči sutrašnjeg sastanka, inoministrica Vesna Pusić u intervjuu za Media servis najavila je još jednu mogućnost rješavanja otvorenog pitanja - Banka za međunarodna poravnanja u Baselu.

"Svakako, nema štete. Što se nas tiče, mi smo apsolutno spremni razgovarati i razmotriti moguće načine rješavanja pitanje Ljubljanske banke. Jedino na čemu inzistiramo i inzistirali smo od početka je da, kako god se riješilo pitanje Ljubljanske banke, to nema i ne može imati nikakve veze s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora Europskoj uniji u slovenskom parlamentu", rekla je Pusić.

Ne možete istodobno i tužiti i pregovarati - odmah je stigla poruka iz slovenskog veleposlanstva. Na Zrinjevcu smatraju da ovaj put imamo šanse da Basel presudi iako su 2010. odbili ulogu arbitra. Već je tada predsjednik Josipović znao da ta odbijenica znači komplikacije.

"To samo znači da će se stvari na neki način morati vratiti na područje bilaterale. Ono što je samo važno da štediše ne ostanu bez svog novca", rekao je Josipović.

Ali to pitanje odavno nije bilateralno, odnosno ne bave se njime samo Hrvatska i Slovenija. I ministrica Pusić priznaje da bi joj bilo draže da smo to riješili sami, a ne da cijeli svijet sluša o problemu s jednom bankom.

"Svi sad već o tome imaju detaljne informacije. Nadam se da je to jubilarni posljednji put", izjavila je Pusić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.