Politika

Komplikacije

Nove komplikacije iz dežele: Izvanredni izbori u Sloveniji odgađaju ulazak Hrvatske u EU?

 Nove komplikacije iz dežele: Izvanredni izbori u Sloveniji odgađaju ulazak Hrvatske u EU?

Janša je sinoć, u trenutku kada Sloveniju potresaju javni prosvjedi i ulični neredi, opozicijskim čelnicima uputio neočekivanu ponudu

Hoće li ikad doći kraj hrvatskim problemima sa Slovenijom? Najnoviji prijedlog slovenskog premijera Janeza Janše slovenskoj opoziciji po kojem bi se sljedeće godine u Sloveniji ponovno održali prijevremeni izbori - prijevremene izbore Slovenci su imali i u prosincu prošle godine - mogao bi dodatno zakomplicirati već ionako kompliciranu situaciju s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora u toj zemlji, piše novilist

Janša je sinoć, u trenutku kada Sloveniju potresaju javni prosvjedi i ulični neredi, opozicijskim čelnicima uputio neočekivanu ponudu. Od opozicijskih je stranaka zatražio potporu za ustavnu reformu, kojom bi se osigurala provedba strukturnih reformi i uklonila politička blokada Slovenije, nakon čega bi se formirala šira koalicijska većina, ili bi se - ako opozicija odbije takvu veliku koaliciju - održali još jedni izvanredni parlamentarni izbori u malo više od godinu dana.

Izvanredni izbori u Sloveniji na proljeće najvjerojatnije bi odgodili planirani ulazak Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja sljedeće godine. Naime, gotovo je sigurno da u tom slučaju sadašnja vladajuća koalicija ne bi dovršila ratifikaciju prije raspuštanja parlamenta, a sljedeća vladajuća većina vjerojatno ne bi mogla taj postupak dovršiti na vrijeme, prije ljeta sljedeće godine. U Hrvatskoj i Sloveniji prošli su izbori održani istog dana, 4. prosinca. Dok je hrvatska vlada formirana istog mjeseca, Slovenija je sadašnju vladu dobila tek u veljači.

Osim toga, ratifikacijski proces u Sloveniji je kompliciran, a Slovenija je odlučila da je za ratifikaciju hrvatskog ugovora potrebna dvotrećinska većina. U sadašnjem odnosu snaga u slovenskom parlamentu, tu će većinu bez hitnog rješenja problema Ljubljanske banke - a ono je malo izvjesno - biti nemoguće osigurati. A poslije eventualnih prijevremenih izbora doista su sve opcije otvorene.

Naposljetku, ne smije se isključiti ni referendum o hrvatskom ugovoru, zbog lakoće njegova raspisivanja po sadašnjem slovenskom zakonodavstvu. A u tom slučaju, ako Slovenci odbiju hrvatsko članstvo, Zagreb i Bruxelles bili bi nemoćni. Ulazak Hrvatske u EU bio bi odgođen na najmanje godinu dana. Toliko, naime, mora proći do novog pokušaja ratifikacije hrvatskog ugovora u slučaju njegova odbijanja na referendumu.

Za utjehu, većina stranačkih čelnika zasad odbijaju Janšinu ponudu. Član vladajuće koalicije i predsjednik parlamenta Gregor Virant, koji je Janši nakon prošlih izbora osigurao parlamentarnu većinu, Janšin prijedlog nazvao je »nedoličnim mešetarenjem«, a Janšinu ideju odbija i drugi važan član vladajuće koalicije, šef stranke umirovljenika i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec. On misli da prijevremeni izbori ne bi ništa riješili, iako je vjerojatno riječ o Erjavčevu strahu da ga birači ne kazne zbog koalicije s Janšom, baš kao i Viranta.

No Janšin prijedlog odbijaju i opozicijski socijaldemokrati Igora Lukšiča, poručujući da njegova stranka neće pristati na »političku trgovinu«, protiveći se i radikalnim zahvatima u pravosudni i izborni sustav.

novilist/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.