Politika

Vlada Zorana Milanovića

Zoran Milanović: Hrvatska ne štedi, nego naprosto nema novca

Zoran Milanović: Hrvatska ne štedi, nego naprosto nema novca

Štednja ne može samoj sebi biti svrha, nema u Hrvatskoj štednje nego se radi fiskalna konsolidacija, kaže premijer

Vlada Zorana Milanovića trenutačno je sukobljena sa Crkvom, poduzetnicima i sindikatima, dok unutar većinske koalicije također postoje ozbiljne napetosti između SDP-a i IDS-a, a prilično su nedefinirani odnosi između SDP-a i HNS-a. To je rezime prve godine mandata ove Vlade. Premijer se, međutim ne slaže s takvim opisom, piše novilist

- Od svega priznajem jedino da ima određenih nesporazuma s dijelom crkvenih velikodostojnika, ali ne mislim da je to naša krivnja.

Sukob s Crkvom

- Nemam što dodati onome što sam rekao neki dan u intervjuu HTV-u. Mi smo jasno najavili što mislimo napraviti i po pitanju medicinski potpomognute oplodnje i po pitanju zdravstvenog odgoja i za to smo dobili povjerenje. Ovo nije svjetonazorsko pitanje, sve što se radi je zbog djece i zbog zdravlja i o tome više nemam što dodati. Ministar Željko Jovanović i Agencija imaju moju punu potporu. 

Jedan od ekonomskih analitičara koji su stalno u medijima nedavno je izjavio da će se, tek kad narod izađe na ulice, znati da su počele strukturne reforme

- Građani se sigurno ne mogu buniti protiv uvođenja reda u gruntovnicu, transparentnijeg sustava strateških ulaganja... A ako se pod strukturnim reformama misli na potpuno ogoljavanje Zakona o radu i prava zaposlenika, onda mogu reći da je već sada taj sustav u Hrvatskoj relativno liberalan i da nema prostora za značajnije promjene. To ne bi bio put u veću konkurentnost Hrvatske. Postoji i ideja da se naša konkurentnost poveća devalvacijom kune, ali to bi nas tek dovelo do katastrofe. Konkurentnost se može jačati samo većom efikasnošću, produktivnošću i inovacijama. Ne možemo pojeftiniti kunu kako bismo lakše izvozili trupce i stolice jer što kad valuta opet poskupi? A stabla smo sva posjekli. To nije pravi put, konkurentnost se ne može povećavati monetarnim trikovima kao prije dvadesetak godina. Tada je država mogla postati konkurentnija ako devalvira liru ili drahmu, ali toga više nema, kaže Milanović.

Za kreditne agencije jedino je rješenje - štednja

- Neću reći da su one jednodimenzionalne, ali zanima ih svega nekoliko kategorija. Sindikati gledaju drukčije, no kad bi sve to bilo tako jednostavno onda bi se države, kao što sam rekao, moglo voditi autopilotom. Cilj je jasan, ali put baš i nije. Nije nam sve zadano. Građani misle da im je Vlada dužna dati jasne odgovore, iako njih nema. Štednja ne može samoj sebi biti svrha, nema u Hrvatskoj štednje nego se radi fiskalna konsolidacija. Mi ne štedimo nego naprosto nemamo novac za dodatna prava zaposlenih u javnim službama.

Vlada je dužna reći što namjerava i u kojem roku

- Građani su u pravu kad misle da im je Vlada dužna reći što namjerava i u kojem roku, ali jednako tako mislim da je važno građanima govoriti i što je realno, a što nije. Kakva je situacija u okruženju, što smo točno zatekli, kako to i zašto moramo mijenjati, kao i ponavljati da instant rješenja nema.

Agencije su od Vlade očekivale da bude socijalno rigoroznija

- Nismo to bili jer smo procijenili da bi to bilo štetno za Hrvatsku jer bi drastičnija štednja i odricanja u potpunosti zaustavili kotač koji ionako ide usporeno. Štednja ne može samoj sebi biti svrha, a, ponavljam po deseti put, nema u Hrvatskoj štednje nego se radi fiskalna konsolidacija. Mi ne štedimo nego naprosto nemamo novac za dodatna prava zaposlenih u javnim službama.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.