Politika

Vučićev posjet Zagrebu

Rješavanje pitanja nestalih put ka povlačenju tužbi za genocid

Rješavanje pitanja nestalih put ka povlačenju tužbi za genocid

Ovo je prvi posjet Zagrebu nekoga iz aktualne srbijanske Vlade

U Ministarstvu vanjskih i europskih poslova sastali su se jutros hrvatska šefica diplomacije Vesna Pusić i prvi potpredsjednik srbijanske Vlade i ministar obrane Aleksandar Vučić. Ovo je prvi posjet Zagrebu nekoga iz aktualne srbijanske Vlade, a tema je bilo napretek, od pitanja iz ratnih 90-ih preko gospodarske suradnje do zajedničke EU budućnosti.

Ministri Pusić i Vučić sat vremena razgovarali su zajedno s članovima svojih delegacija. Tema je bilo puno, rekla je hrvatska inoministrica, koja je susret nazvala 'važnim događajem u međusobnim odnosima koji se razvijaju u konstruktivnom pravcu'. Pusić je izrazila bezrezervnu podršku Srbiji na putu u Europsku uniji te rekla da očekuje datum početka pregovora za Srbiju u lipnju kada se o tome bude odlučivalo. Najavila je i mogućnost prekograničnih projekata sa susjedima, koji bi se trebali intenzivirati nakon što Hrvatska uđe u uniju. Zahvalila je Srbiji na informacijama koje su dovele do pronalaska masovne grobnice u Sotinu te istaknula da je riječ o konkretnim pomacima što "otvara put razgovoru o povlačenju međusobnih tužbi za genocid".

"Na tom polju zapravo su se prvi put napravili ozbiljni koraci i pred nama su očito ozbiljni pomaci što otvara postor za razgovor o mogućnosti povlačenja tužbi. Kada vidimo da se u pitanju nestalih osoba bitno pomičemo s mjesta i približavamo rješavanju tog pitanja onda smo i blizu toga da možemo razgovarati o povlačnju tužbi", rekla je Pusić.

"Nitko nema interes skrivati podatke o nestalim osobama i mislimo da je pravedno da obitelji nestalih znaju gdje su posmrtni ostaci njihovih bližnjih. Srbija na tom pitanju surađuje s Hrvatskom", istaknuo je Vučić i dodao da pitanje tužbi za genocid nije lako za Srbiju ali da je uvjeren kako će se pronaći zajedničko rješenje, dobro za obje zemlje.

Zahvalila je Pusić i na dogovoru da će Hrvatska od Srbije do kraja sljedećeg mjeseca dobiti potrebne ortografske snimke terena iz 1968. godine što nam je potrebno za dovršetak procesa legalizacije bespravne gradnje. Bilo je riječi i o stanarskim pravima te mirovinama. Pusić je podsjetila da je nedavno produljen rok za prijavu za realizaciju prava koja proizlaze iz stanarskih prava do 15.kolovoza. Srbijanska strana, rekla je Pusić, ima neke primjedbe koje su spremni pregledati i uvažiti. Vučić je uvjeren da su dvije zemlje na dobrom putu da se pitanja i mirovina i stanarskih prava riješe, a što se tiče hrvatske manjine u Srbiji, odnosno prava na udžbenike i škole na materinjem jeziku, obećao je da će to Srbija riješiti. "Srbija i Hrvatska su ključne zemlje regije i naš odnos predstavlja kičmu razvoja", izjavio je Vučić i zahvalio Pusić što je pismom Catherine Ashton pozvala da ne odustane od traženje rješenja za dogovor Srbije i Kosova.

"Kosovo nije država i na to gledamo na drugačiji način od Hrvatske, ali je Sporazum o normalizaciji odnosa nešto što je važno za budućnost cijele regije", zaključio je Vučić.

Ne zna hoće li o Sporazumu u Srbiji biti održan referendum, ali ponavlja da je to pitanje života i budućnosti za Srbiju.

"Očekujemo konačan odgovor od Srba sa sjevera Kosova. Referendum ima smisla samo ako oni prihvate provedbu i ukoliko bude nepovoljan za njih. S druge strane, ponudio sam svoju ostavku i pad Vlade ukoliko mi izgubimo", poručio je Vučić, istaknuvši kako o postavljenom pitanju na referendumu neće odlučivati ulica već institucije Republike Srbije. Nekoliko je puta potpredsjednik srbijanske Vlade istaknuo da odnosi Hrvatske i Srbije ne smiju biti opterećeni emocijama te da treba prihvatiti da o mnogim stvarima imamo različita stajališta.

"Ja znam da nisam ni upola toliko šarmantan kao mnogi drugi srpski predstavnici koji su ovdje dolazili, ali sam uvjeren da će naši odnosi, ukoliko ih na konkretan način razvijajmo - bez pretjerane ljubavi, mržnje i svega drugog, biti neusporedivo bolji i iskreniji i s mnogo više pouzdanosti i kredibiliteta nego što je to bio slučaj prije", zaključio je Vučić.

Na pitanje o tome kakav je njegov stav o isprici srbijanskog predsjednika Nikolića za zločine, ali i o tome da je Oluju ponovo nazvao genocidnom, Vučić je ponovio da postoje značajne razlike u viđenju prošlosti ali je istaknuo kako sigurno većina ljudi i u Hrvatskoj i u Srbiji podržava racionalan i pragmatičan pristup rješavanju problema.

"Prošlo je 18 godina, znate, i djeca postaju punoljetna. Vrijeme je da počnemo razgovarati o budućnosti. Ono što su naše razlike ne moramo kriti ni stavljati pod tepih, ali budućnost je važnija od prošlosti, a perspektiva i razvoj su važniji od ukopavanja u šančeve i političke rovove koji nikome ne mogu donijeti ništa dobro", rekao je Vučić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.