Politika

Izjava

Komisija Iustitia et pax pozvala Vladu da uskladi Ovršni zakon s Ustavom

Komisija Iustitia et pax pozvala Vladu da uskladi Ovršni zakon s Ustavom

"Strah i nesposobnost da se suočimo s vlastitom totalitarnom prošlošću koči i onemogućuje nam razvoj i izlazak iz krize", stoji u izjavi komisije Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax koja je Vladu pozvala i da Ovršni zakon uskladi s Ustavom RH.

Iustitia et pax ističe kako je ekonomska kriza počela moralnom krizom koja je sa svoje strane prouzročila onu socijalnu. "Socijalna pak kriza nužno vodi do one političke koja može imati nepredvidive posljedice. Zbog toga ako se doista želi okončati kriza, potrebno je poći do njezinih uzroka i korijena, do krize morala i destrukcije životnih praksa bez kojih je nemoguće organizirati uspješno gospodarstvo i društvo koje počiva na dostojanstvu ljudske osobe", stoji između ostalog u izjavi.

Komisija HBK kaže kako je hrvatsko društvo kontinuirano suočeno s ekstremima."S jedne strane imamo situaciju inflacije prava u kojoj se govori samo o pravima kao da ne postoje odgovornosti, a s druge strane imamo ostatke totalitarne države koja zatire građanska i ljudska prava pojedinaca. Tako dolazimo do ključnog problema koji se sustavno pokušava sakriti: važnošću suočavanja s vlastitim totalitarnim nasljeđem koje sve više, nažalost, postaje tabu-temom. Strah i nesposobnost da se suočimo s vlastitom totalitarnom prošlošću koči i onemogućuje nam razvoj i izlazak iz krize", kaže se u izjavi te dodaje da država ekstremno reagira na različite situacije - s jedne strane se povlači s javne scene kada su u pitanju granice, suverenitet, identitet, državni interesi, a s druge strane sve veće presizanje države u sfere koje joj nisu primarne, kao naprimjer u obitelj i odgoj djece. "I dok s jedne strane imamo previše, s druge pak strane imamo premalo države", smatraju biskupi iz komisije Iustitia et Pax.

Biskupi ističu i kako je u posljednje vrijeme u Hrvatskoj stala industrijska proizvodnja, ali se snažno razvila i razvija industrija naplate dugova, a posebice industrija ovrha i deložacija. Prema njima, model ovrhe i deložacije ima nekoliko problematičnih stavaka kojima se derogira duh Ustava Republike Hrvatske, te nekoliko konvencija, a to onda pogoduje raznim lobijima i krupnom kapitalu protiv građana. "Budući da nijednim zakonom nije zajamčena kontrola ovršnih naloga, tim se zakonom krši Ustav Republike Hrvatske. Isto tako nije omogućeno ustavno pravo na žalbu i pravo na pravnu zaštitu kako predviđa članak 13. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Hrvatski građani dakle nemaju pravo na utok za razliku od nehrvatskih građana koji to pravo zadržavaju. Zbog toga građani Republike Hrvatske u Hrvatskoj postaju građani drugoga reda", priopćili su iz komisije Iustitia et Pax te pozvali državne vlasti da hitno usklade Ovršni zakon s europskom pravnom tradicijom i Ustavom Republike Hrvatske te da učine sve da u Hrvatskoj ne bude građana drugoga reda.

"Država ne smije svoje građane pljačkati, otuđivati im imovinu i kažnjavati ih jer su kolateralne žrtve krize koju nisu prouzročili, za razliku od mnogih onih koji sada hladno zarađuju na sirotinji uzimajući joj i ono malo što ima. Pozivamo vlasti u Hrvatskoj da zaštite hrvatske građane koji se nalaze u teškoj situaciji. Neka se dokinu zakonske odredbe koje pogoduju raznim interesnim lobijima. U ovoj teškoj ekonomskoj i društvenoj krizi potrebno je raditi na oporavku gospodarstva i istodobno ne dopustiti da kriza postane izlikom za još veće osiromašenje hrvatskoga puka. Cijelo je društvo pozvano na traženje konsenzusa u bitnim pitanjima, na pronalaženje putova izlaska iz krize i stvaranje društva u kojem će temeljne vrijednosti biti prihvaćene od svih hrvatskih građana. Ova Komisija poziva posebice Vladu RH da zaštiti najugroženije i najsiromašnije građane i tako pokaže da mlada hrvatska država sve čini da postane i ostane društvo socijalne pravde, mira i sigurnosti", stoji u izjavi komisije Iustitia et pax koju potpisuje predsjednik mons. dr. Vlado Košić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.