Premijerova tvrdoglavost nije naškodila Hrvatskoj
Još se ne zna kada će se mijenjati 'Lex Perković'
Premijer Zoran Milanović nije na sjednici Vlade imao potrebu objasniti zašto je popustio pritisku Bruxellesa i odlučio tzv. Lex Perković vratiti na staro. Kada će se zakon mijenjati, nije danas znala reći vicepremijerka Vesna Pusić, uvjerena da premijerova tvrdoglavost nije naškodila Hrvatskoj.
Dok je premijer puna dva mjeseca "pokazivao mišiće" Bruxellesu, tvrdeći da je tri dana pred ulazak u Europsku uniju Hrvatska s pravom zakonski ograničila primjenu Europskog uhidbenog naloga, da bi pod prijetnjom sankcijama i uskratom novca ipak popustio, prva potpredsjednica cijelo je ljeto ponavljala da treba poslušati Europsku komisiju i Zakon o pravosudnoj suradnji vratiti u ispregovarane okvire...
"Razgovarali smo o tome dosta dugo i sagledavali različite aspekte toga, tako da nije to baš tako brzo došlo", odgovorila je Pusić novinarima pred Banskim dvorima na pitanje o promjeni "preko noći" premijerovog stava, no nije mogla reći kada će se tzv. lex Perković opet slati u saborsku proceduru:
"Ne mogu još za sada reć kad će se to dogoditi, ali mislim da se sada pokazalo da smo se uskladili i idemo u pravcu normalnog funkcioniranja u tom pogledu."
S izmjenama zakona ne žuri se ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću. Nakon što je s četiri dana zakašnjenja odgovorio na ultimatum europskoj povjerenici za pravosuđe, sinoć je Media servisu rekao:
"To vam neću govoriti. Dakle, one će ići u redovnu proceduru. Naravno, kad dođu na red ići će. Ne radi se ni o čemu što se treba dogoditi sutra. Dakle, o tom potom. "
Za to će vrijeme s Europskom komisijom raspraviti zašto neke članice ne moraju drugim članicama izručivati svoje državljane optužene za kaznena djela počinjena do 2002. godine, dok druge moraju. Miljenić je svjestan da se o vremenskom ograničenju trebalo pričati u pretpristupnim pregovorima:
"Nažalost, naši pregovarači nisu to otvorili kao pitanje. Mi smo to pokušali sada staviti, zaključili smo da to ne ide i dalje ćemo se boriti za izjednačavanje naših građana sa drugim građanima Europske unije u tom pogledu na druge načine."
O inicijativi da se preispita eventualna neravnopravnost država članica govori danas i Vesna Pusić, kao i da će rasprava i dilema uvijek biti, ali i da ne misli kako je kršenjem pravila narušen ugled 28. članice:
"Ne mislim da to treba previše dramatizirati. Katkad je veća umjetnost pa čak i veća kvaliteta od toga da uopće ne pogriješiš, pokazati sposobnost da popraviš recmo neki krivi korak koji si možda napravio."
Kada će i koji korak poduzimati vladajući, s nešto većim zanimanjem od ostatka javnosti pratit će Josip Perković, bivši agent UDBA-e, poslije i hrvatskih tajnih službi, čije izručenje traži Njemačka, uz optužnicu da je organizirao likvidaciju hrvatskog disidenta Stjepana Đurekovića , kod Munchena 1983. godine.
Vezane vijesti
-
-
Suđenje se nastavlja u petak čitanjem završnice presude iz procesa Pratesu
-
-
Izdvojeno
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.