Neće biti tužbi za genocid
Josipović stiže u Beograd, Nikolić očekivao barem jedan ugovor
U službeni posjet Beogradu, sutra, stiže predsjednik Ivo Josipović. S domaćinom, srbijanskim šefom države Tomislavom Nikolićem pretresat će niz otvorenih pitanja - od neriješenih sudbina nestalih, preko problema izbjeglih i položaja nacionalnih manjina, do imovine.
Povlačenje međusobnih tužbi za genocid, nije presudno za odnose, smatra Josipović. Ovo je prvi službeni susret dvojice predsjednika čiji su odnosi bili obilježeni zaoštrenom retorikom, no volja za suradnjom postoji. Ipak, Nikolić je razočaran što neće biti potpisan niti jedan međudržavni sporazum.
Nikolić je izabran za predsjednika prije gotovo godinu i pol dana. Bivši radikal je iskazivao želju za susretom, no to je spriječila njegova retorika - sporne izjave o Srebrenici te o Vukovaru kao srpskom gradu.
"Gospodin Josipović vrlo dobro zna da sve što sam rekao o Hrvatskoj predstavlja priznanje Hrvatske u granicama u kojima je članica UN-a", rekao je predsjednik Srbije.
Nikolić je učinio zaokret - ocjena je hrvatskog šefa države pa je Josipović zaključio da je vrijeme za službeni susret. Dvojac se dosad sastajao na marginama skupova, a Nikolić je bio u Zagrebu u povodu slavlja našeg ulaska u EU. Dan poslije šefovi zemalja regije radno su doručkovali na Pantovčaku. Josipović će u Beogradu dati podršku Srbiji na europskom putu, a politika prema regiji je jasna: "Tu je mnoštvo mogućnosti koje nude zajednički projekti posebno kad je riječ o infrastrukturi. Naša neformalna grupa želi pomoći u rješavanju otvorenih pitanja".
Među otvorenim pitanjima je i povlačenje međusobnih tužbi za genocid. Što se Hrvatske tiče, za takav scenarij nisu zadovoljeni preduvjeti - nisu otkrivene sudbine nestalih. Josipović smatra da tužbe nisu odlučujuće za međusobne odnose.
U međuvremenu srpski ministar vanjskih poslova Ivan Mrkić zaključuje da je Hrvatska prva podnijela tužbu pa ju prva treba povući. Priopćenjem se oglasio Nikolić, razočaran što u Beogradu neće biti potpisan niti jedan međudržavni sporazum:
"Susrećemo se na način kako je to bilo s mojim prethodnikom, a to je više bazirano na odnosu dva predsjednika, umjesto da se unaprijede odnosi dviju država. Bio sam spreman na konkretan dogovor, a nedavno smo bili iznenađeni da neće doći do povlačenja hrvatske tužbe za genocid' , priopćio je Nikolić.
U hrvatskom izaslanstvu bit će ministar branitelja Predrag Matić. On će od srbijanskih vlasti tražiti da branitelja Veljka Marića, osuđenog na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina, puste na izdržavanje kazne u Hrvatsku. "Obećat ću, ukoliko bude potrebno, da ću osobno dovesti Veljka Marića u Beograd, svaki put kada bude ročište", rekao je Matić.
U dijelu jačanja gospodarske suradnje, trebao bi doprinijeti susret gospodarstvenika dviju država najavljen za četvrtak. Dvojica predsjednika obići će i predstavnike hrvatske zajednice kako bi saslušali s kojim se problemima suočavaju. Unatoč postojanju škole na hrvatskom jeziku, Hrvati se žale na udžbenike na ćirilici, a ćirilica, odnosno dvojezičnost u Hrvatskoj i val nezadovoljstva pojedinih skupina, neizbježna je tema o kojoj će svoja razmišljanja podijeliti predsjednici.
"Posjetit ćemo hrvatsku manjinu u Srbiji, svirat će se hrvatska himna, vijorit će se hrvatska zastava. I opet će me strani državnici pitati: Kakva ste vi država u kojoj se događa ovo što sada gledamo?", rekao je Josipović.
U HDZ-u misle da nije dobro izabran trenutak susreta niti bi on mogao popraviti odnose.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.