Politika

Ukrajinska kriza

Ukrajinski parlament poništio kontroverzni zakon

Ukrajinski parlament poništio kontroverzni zakon

Taj je zakon, koji je izazvao dodatni val nezadovoljstva u zemlji jer je zabranjivao da prosvjednici podižu šatore, nose zaštitne kacige i blokiraju javne zgrade, isti parlament usvojio samo dva tjedna prije.

Parlament, koji održava izvanrednu sjednicu posvećenu krizi u zemlji, s 361 glasom za i dva protiv odbacio je zakon. Predsjednik države Viktor Janukovič već je pristao povući prijeporni zakon kao ustupak oporbi, ali zastupnici njegove Stranke regije nisu imali nametnutu stranačku stegu nego im je rečeno da glasaju po savjesti i sve do zbrajanja glasova nije bilo sigurno hoće li zakon pasti.

Nekoliko sati prije ukrajinski premijer Mikola Azarov ponudio je ostavku. "Odlučio sam zatražiti predsjednika (Viktora Janukoviča) da prihvati moju ostavku na mjesto premijera, kako bi stvorio dodatne uvjete za politički kompromis i mirno rješenje sukoba", napisao je Azarov.

"Danas je najvažnije zaštititi jedinstvo i cjelovitost Ukrajine. To je važnije od bilo kakve osobne ambicije", dodao je šef vlade. Prema ukrajinskom ustavu, ostavka premijera predstavlja ostavku cijele vlade, prenosi Reuters.

Ostavka premijera Mikole Azarova nije pobjeda, ali jest put prema pobjedi, izjavio je u utorak jedan od oporbenih ukrajinskih vođa Vitalij Kličko. Bivši boksački prvak svijeta prvi je od oporbenih lidera koji je reagirao na ostavku ukrajinskog premijera.

Ukrajinski parlament danas će raspravljati i o pomilovanju dosad osuđenih prosvjednika. Janukovič je na razgovoru s predstavnicima oporbe, Kličkom, Arsenijem Jacenjukom i Olehom Tjahnibokom, ponudio takvu amnestiju, ali pod uvjetom da prosvjednici uklone barikade i prestanu nasrtati na zgrade vlade.

Janukovič je vođama oporbe ranije ponudio i premijersko (Jacenjuku) i vicepremijersko mjesto (Kličku), ali su obojica to odbila. Kličko je ponudu nazvao "otrovom" namijenjenom izazivanju podjela među oporbom. Oni i dalje ustraju na održavanju prijevremenih predsjedničkih izbora.

Prosvjedi su se proširili i izvan Kijeva pa su tako sjedišta regionalnih uprava blokirana u 10 od 25 ukrajinskih pokrajina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.