Politika

U jednosatnom govoru zastupnicima

Merkel označila socijalnu pravednost kao središnju točku djelovanja vlade

Merkel označila socijalnu pravednost kao središnju točku djelovanja vlade

Njemačka kancelarka Angela Merkel je u srijedu predstavila planove svoje vlade obilježene brigom za socijalnu pravednost, braneći skupo poboljšanje mirovina koje oštro kritiziraju gospodarski krugovi te uvođenje minimalne plaće.

U jednosatnom govoru zastupnicima u Bundestagu, kancelarka je govorila o svim temama koje čekaju njezini treću vladu koja od sredine prosinca čine njezina kršćansko-demokratska unija i socijaldemokrati.

Treća vlada Merkel želi "da ljudi budu u središtu njezinog djelovanja", tvrdi Merkel i nabraja planove: reformu mirovina, minimalnu plaću, dvostruko državljanstvo i pretapanje energetske tranzicije. Vlada je u četvrtak ujutro potvrdila plan reforme koji spušta dob odlaska u mirovnu na 63 godine za one koji su plaćali osiguranje 45 godina. Merkel je tako djelomično odustala, pod pritiskom socijaldemokrata, od velike mirovinske reforme svoje prve vlade sa socijaldemokratima (2005.-2009.).

"Velika koalicija" koju je vodila Merkel je 2007. odlučila da je dob odlaska u mirovinu 67 godina.

Reforma će stajati 60 milijardi eura do 2025. godine. "Humanost društva se ocrtava u postupanju s najslabijima, najstarijima i bolesnima", rekla je Merkel.

Reforma mirovina nailazi na kritike medija i poslovnih krugova u Njemačkoj. Ona unosi neravnotežu koja šteti mladim naraštajima i predstavlja pad u zamke prijevremene mirovine, rekao je predsjednik saveza poslodavaca BDA Ingo Kramer.

Velika koalicija se bavi starijima, jer su birači sve stariji, kritizirao je dnevni list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Merkel je ponovila da samo "strukturne reforme mogu izvući Europu iz krize i učiniti ju jačom nego što je bila kad je nastala kriza i omogućiti pravedniju Europu", rekla je.

Ona je potvrdila da njezina vlada namjerva od 2015. uvesti minimalnu satnicu od 8,50 eura bruto.

Reforme tržišta rada koje je pokrenuo njezin prethodnik Gerhard Schroeder 2005. bitan su čimbenik gospodarskog uspjeha zemlje, ali su dovele i do "zlouporaba" koje njezina vlada želi korigirati.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.