Politika

Postojanje genocidnih namjera

Hrvatska strana u Haagu: Dokazi o genocidu su kristalno jasni

Hrvatska strana u Haagu: Dokazi o genocidu su kristalno jasni

Hrvatski pravni zastupnici drugog su dana izlaganja pred Međunarodnim sudom pravde u tužbi za genocid, ustvrdili kako je Srbija imala jasnu namjeru uništenja i etničkog čišćenja Hrvata i kako su postojale genocidne namjere. Tvrdnje o genocidu demantirala je bivša glasnogovornica haaškog tužiteljstva Hartmann rekavši za srpski danas kako obje zemlje znaju da nije bilo genocida te da će tužbe biti odbačene.

"Počinjena su masovna ubojstva, brutalna mučenja, silovanja, uništavana su čitava sela, u genocidnom pohodu ubijeno je više od 10 tisuća Hrvata, uništeno tisuće domova. Srbija je odgovorna ne samo za nesprječavanje, nekažnjavanje počinitelja već i za počinjenje genocida", izjavila je hrvatska strana u nastavku izlaganja pred Haaškim sudom u tužbi protiv Srbije.

Pravni stručnjak Philippe Sands tvrdi kako su dokazi da je počinjen genocid kristalno jasni. "Postoje konkretni zločini, a Jugoslavenska narodna armija i srbijanski čelnici znali su za genocid". Sands je citirao izvješće Obavještajne službe JNA kako na širem području Vukovara postrojbe pod Arkanovim zapovjedništvom čine teroristička i genocidna zlodjela.

Dodao je kako će dokazati da su postojale namjere kao ključan dio genocida prema Hrvatima na područjima koja su trebala postati dio Velike Srbije, a posebno je naglasio kako se genocid može počiniti na ograničenom području i dijelu određene skupine ljudi.

Tvrdnje o genocidu demantirala je bivša glasnogovornica tužiteljstva Haaškog suda Florence Hartmann koja je u intervjuu za srpski danas izjavila kako genocida tijekom rata u Hrvatskoj nije bilo, što znaju obje države te da će tužbe biti odbačene.

"U Hrvatskoj su počinjeni zločini protiv čovječnosti, ali ne i genocid", ustvrdila je. Na pitanje zbog čega nije došlo do povlačenja međusobnih tužbi, tvrdi kako nisu riješena konfliktna povijesna pitanja o ratu.

Iskaze danas daju i prvi svjedoci, no oni su tajni do kraja usmene rasprave 1. travnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.