Bivši predsjednik
Tadić poručio da za njega glasuju samo Srbijanci koji loše žive
Nekadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić, koji na prijevremenim parlamentarnim izborima u Srbiji 16. ožujka predvodi listu Nove demokratske stranke (NDS), poručio je u četvrtak navečer na završnoj konvenciji u Beogradu da za njega trebaju glasovati samo oni kojima je loše.
"Svi koji znaju da im je lošije nego što im je bilo moraju izići na izbore i glasovati za nas", rekao je Tadić na beogradskom Trgu Republike, sugerirajući sunarodnjacima koji su "zadovoljni da mogu ostati kod kuće u nedjelju ili glasovati za vladajuću koaliciju".
Tadića su na skupu poduprli koalicijski partneri - Nenad Čanak u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine i Dušan Petrović iz stranke Zajedno za Srbiju, također nekadašnji Tadićev stranački kolega iz DS-a.
"Jedino što je gore od jednoumlja jeste jadnoumlje - a to je ono što je u Srbiji danas", rekao je Čanak ukazujući na medijsku dominaciju Srpske napredne stranke i njezina predsjednika Aleksandra Vučića.
"Za nekoliko godina kada smo donosili odlučujuće odluke, napravljena je za Srbiju bitna stvar. Boris Tadić je pomirio Srbiju i doveo je do konsenzusa da ide u Europu, ali od tog konsenzusa slabe će koristi biti ako budemo išli unazad", poručio je Dušan Petrović.
Boris Tadić, bivši predsjednik Srbije i donedavni počasni predsjednik DS, napustio je uoči raspisivanja prijevremenih izbora stranku koju je vodio od veljače 2004. do studenog 2012., obrazloživši svoju odluku nesuglasnošću s politikom demokrata pod novim vodstvom na čijem je čelu Dragan Đilas.
Tadić nije imao vremena registrirati Novu demokratrsku stranku (NDS), čije ime se odomaćilo u medijima tijekom predizborne kampanje već se s timom koji s njim ili nakon njega napustio DS, formalno i službeno pripojio partiji Zelenih.
Po pisanju beogradskih medija NDS je stvorena u dva koraka koji su se promjenom statuta i programa u registar političkih stranaka upisali 10. veljače pod novim imenom - Nova demokratska stranka - Zeleni.
Ova lista, s Ligom socijaldemokrata Vojvodine LSV - Nenada Čanka i još nekoliko manjih stranaka, prijavila je svih 250 kandidata za zastupnička mjesta u parlamentu, ali na listi, kako je objavljeno, nema Borisa Tadića, što je otvorilo niz nagađanja o njegovim stvarnim političkim ambicijama.
Činjenica je da se na predizbornom rejtingu Tadićeve dojučerašnje Demokratske stranke vidno osjetio njegov odlazak jer je za sobom povukao nekoliko visokih dužnosnika i nekadašnjih zastupnika DS-a, ali ankete pokazuju da Tadiću ni politička samostalnost niti koalicija koju je okupio neće priskrbiti očekivani politički utjecaj.
Posljednjih nekoliko istraživanja javnog mišljenja Tadiću daju neujednačene prognoze - od granice izbornog praga od pet posto do oko sedam posto glasova, mada je bilo i optimističnih previđanja da bi Tadić mogao osvojiti i oko 11 posto glasova.
Istodobno, i tijekom i u finišu izborne kampanje vidljivo je bilo da vodeći naprednjaci, pa ni njihov vođa Aleksandar Vučić, Tadića nisu napadali i oštro tretirali kao političkog suparnika i protivnika, za razliku od baražnih napada na Tadićeva dojučerašnjeg suradnika i stranačkog sudruga, vođu demokrata Dragana Đilasa.
Jedna od spekulacija koja se mogla čuti u političkim kuloarima ili pročitati u medijima je i da bi Tadić u novoj vladi mogao dobiti čak i mjesto šefa diplomacije.
"Teoretski je moguće, ali za mene nezamislivo da Boris Tadić poslije izbora bude u vladi Aleksandra Vučića i da obnaša funkciju ministra vanjskih poslova", ocijenio je u jednom intervjuu srbijanski šef države Tomislav Nikolić, uvjeren da Tadić više nema što novoga ponuditi Srbiji.
"On je bio predsjednik Srbije u dva mandata, pokazao je sve što zna, pokazao je sve što umije. Ne vidim šta bi novo Srbiji mogao ponuditi, a da ranije nije već nudio. Kakvi su rezultati njegove vladavine bili, svi mi dobro znamo. Također, svi dobro znamo i kakvi su bili rezultati vladavine DS-a pod vladavinom Borisa Tadića", rekao je Nikolić.
Lista Borisa Tadića na glasačkim listićima za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji 16. ožujka bit će na 11. mjestu, a čine je NDS - Zeleni, Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) - Nenad Čanak, Zajedno za Srbiju, Zajedno za Vojvodinu i još tri manje stranke.
Prema posljednjem dostupnom istraživanju javnog mišljenja zaključno s 9. ožujkom, koje je B92 objavio u četvrtak navečer, Tadićevoj listi prognozirano je 6,5 do 7,4 posto glasova i po toj bi se potpori borila za treće mjesto s Demokratskom strankom koja ima između 8,1 i 8,7 posto glasova.
Uz prognoziranu pobjedu SNS-a sa više od 44 posto glasova, na drugom mjestu bili bi Dačićevi socijalisti s oko 14 posto glasova.
Prijevremeni parlamentarni izbori u Srbiji održavaju se u nedjelju 16. ožujka, a izborna šutnja počinje u ponoć između četvrtka i petka.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Nedjelja donosi novi susret ovih dviju momčadi, sada u Sportskoj dvorani Laktaši. To će ujedno biti dvoboj dviju momčadi koje su dosadašnjim rezultatima ušle u krug momčadi koje se bore za play off
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.