Politika

Bivši predsjednik

Tadić poručio da za njega glasuju samo Srbijanci koji loše žive

Tadić poručio da za njega glasuju samo Srbijanci koji loše žive

Nekadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić, koji na prijevremenim parlamentarnim izborima u Srbiji 16. ožujka predvodi listu Nove demokratske stranke (NDS), poručio je u četvrtak navečer na završnoj konvenciji u Beogradu da za njega trebaju glasovati samo oni kojima je loše.

"Svi koji znaju da im je lošije nego što im je bilo moraju izići na izbore i glasovati za nas", rekao je Tadić na beogradskom Trgu Republike, sugerirajući sunarodnjacima koji su "zadovoljni da mogu ostati kod kuće u nedjelju ili glasovati za vladajuću koaliciju".

Tadića su na skupu poduprli koalicijski partneri - Nenad Čanak u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine i Dušan Petrović iz stranke Zajedno za Srbiju, također nekadašnji Tadićev stranački kolega iz DS-a.

"Jedino što je gore od jednoumlja jeste jadnoumlje - a to je ono što je u Srbiji danas", rekao je Čanak ukazujući na medijsku dominaciju Srpske napredne stranke i njezina predsjednika Aleksandra Vučića.

"Za nekoliko godina kada smo donosili odlučujuće odluke, napravljena je za Srbiju bitna stvar. Boris Tadić je pomirio Srbiju i doveo je do konsenzusa da ide u Europu, ali od tog konsenzusa slabe će koristi biti ako budemo išli unazad", poručio je Dušan Petrović.

Boris Tadić, bivši predsjednik Srbije i donedavni počasni predsjednik DS, napustio je uoči raspisivanja prijevremenih izbora stranku koju je vodio od veljače 2004. do studenog 2012., obrazloživši svoju odluku nesuglasnošću s politikom demokrata pod novim vodstvom na čijem je čelu Dragan Đilas.

Tadić nije imao vremena registrirati Novu demokratrsku stranku (NDS), čije ime se odomaćilo u medijima tijekom predizborne kampanje već se s timom koji s njim ili nakon njega napustio DS, formalno i službeno pripojio partiji Zelenih.

Po pisanju beogradskih medija NDS je stvorena u dva koraka koji su se promjenom statuta i programa u registar političkih stranaka upisali 10. veljače pod novim imenom - Nova demokratska stranka - Zeleni.

Ova lista, s Ligom socijaldemokrata Vojvodine LSV - Nenada Čanka i još nekoliko manjih stranaka, prijavila je svih 250 kandidata za zastupnička mjesta u parlamentu, ali na listi, kako je objavljeno, nema Borisa Tadića, što je otvorilo niz nagađanja o njegovim stvarnim političkim ambicijama.

Činjenica je da se na predizbornom rejtingu Tadićeve dojučerašnje Demokratske stranke vidno osjetio njegov odlazak jer je za sobom povukao nekoliko visokih dužnosnika i nekadašnjih zastupnika DS-a, ali ankete pokazuju da Tadiću ni politička samostalnost niti koalicija koju je okupio neće priskrbiti očekivani politički utjecaj.

Posljednjih nekoliko istraživanja javnog mišljenja Tadiću daju neujednačene prognoze - od granice izbornog praga od pet posto do oko sedam posto glasova, mada je bilo i optimističnih previđanja da bi Tadić mogao osvojiti i oko 11 posto glasova.

Istodobno, i tijekom i u finišu izborne kampanje vidljivo je bilo da vodeći naprednjaci, pa ni njihov vođa Aleksandar Vučić, Tadića nisu napadali i oštro tretirali kao političkog suparnika i protivnika, za razliku od baražnih napada na Tadićeva dojučerašnjeg suradnika i stranačkog sudruga, vođu demokrata Dragana Đilasa.

Jedna od spekulacija koja se mogla čuti u političkim kuloarima ili pročitati u medijima je i da bi Tadić u novoj vladi mogao dobiti čak i mjesto šefa diplomacije.

"Teoretski je moguće, ali za mene nezamislivo da Boris Tadić poslije izbora bude u vladi Aleksandra Vučića i da obnaša funkciju ministra vanjskih poslova", ocijenio je u jednom intervjuu srbijanski šef države Tomislav Nikolić, uvjeren da Tadić više nema što novoga ponuditi Srbiji.

"On je bio predsjednik Srbije u dva mandata, pokazao je sve što zna, pokazao je sve što umije. Ne vidim šta bi novo Srbiji mogao ponuditi, a da ranije nije već nudio. Kakvi su rezultati njegove vladavine bili, svi mi dobro znamo. Također, svi dobro znamo i kakvi su bili rezultati vladavine DS-a pod vladavinom Borisa Tadića", rekao je Nikolić.

Lista Borisa Tadića na glasačkim listićima za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji 16. ožujka bit će na 11. mjestu, a čine je NDS - Zeleni, Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) - Nenad Čanak, Zajedno za Srbiju, Zajedno za Vojvodinu i još tri manje stranke.

Prema posljednjem dostupnom istraživanju javnog mišljenja zaključno s 9. ožujkom, koje je B92 objavio u četvrtak navečer, Tadićevoj listi prognozirano je 6,5 do 7,4 posto glasova i po toj bi se potpori borila za treće mjesto s Demokratskom strankom koja ima između 8,1 i 8,7 posto glasova.

Uz prognoziranu pobjedu SNS-a sa više od 44 posto glasova, na drugom mjestu bili bi Dačićevi socijalisti s oko 14 posto glasova.

Prijevremeni parlamentarni izbori u Srbiji održavaju se u nedjelju 16. ožujka, a izborna šutnja počinje u ponoć između četvrtka i petka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.