Politika

Prikupljeno 600 tisuća potpisa

Sabor zadužio Vladu za provjeru ispravnosti potpisa za referendum o ćirilici

Sabor zadužio Vladu za provjeru ispravnosti potpisa za referendum o ćirilici

Sabor je jednoglasno s 99 glasova prihvatio zaključak kojim je zadužio Vladu za provjeru ispravnosti potpisa prikupljenih u incijativi vukovarskog Stožera za referendum o dvojezičnosti. Nakon trinaestominutne sjednice, sabornici su krenuli na stanku koja bi mogla potrajati tri tjedna.

Vukovarski Stožer je prikupio oko 600 tisuća potpisa. Sabor od Vlade očekuje izvješće, a prema ranijim riječima ministra uprave Arsena Bauka , cijela procedura trebala bi biti gotova u roku od dva mjeseca. Također, prema najavama iz redova vladajućih, predloženo pitanje čiju ustavnost osporavaju mnogi, trebalo bi se uputiti Ustavom sudu. Naime, da se pravo na dvojezičnost ostvari, udio manjine trebao bi, umjesto 30 posto iznositi 50 posto. Osim što u tom slučaju ne govorimo o manjini, srozala bi se manjinska prava, a to je u suprotnosti s pristupnim ugovorom s EU.

Mnogi zagovaratelji referenduma i rješavanja ovog pitanja, nisu se pojavili što je kritizirala neovisna Jadranka Kosor, a za uporno nedolaženje na svoje radno mjesto prozvala je šefa svoje bivše stranke Tomislava Karamarka.

"Neozbiljno je tražiti tu raspravu i pokrenuti postupak, a onda se ne izjasniti 'za'. To što se gospodin Karamarko nije pojavio je nešto uobičajeno što svi toleriraju, ali kao što vidite, to je normalno svima u njegovoj stranci."

A današnja sjednica trajala je samo 13 minuta. Nova bi mogla biti tek za 3 tjedna. SDP-ova Gordana Sobol kaže da ne zna koliko će trajati pauza, a HDZ-ovog Željka Reinera muči raspravljanje o izvješćima iz 2011. i 2012. godine, umjesto o bitnim temama:

"Je li predugo? Obzirom da radimo od polovice siječnja bez stanke, možda se nekima čini da i nije predugo, ali mislim da neće biti toliko stanka. S obzirom da je sada Uskrs, preduskršnji tjedan je slobodan, to je sigurno, a o svemu ostalom će odlučiti Predsjedništvo Sabora", izjavila je Sobol.

"Nije u redu da mi zadnjih nekoliko tjedana raspravljamo o stvarima koje sasvim sigurno nisu bitne za trenutak Hrvatske u kojoj se nalazimo, trenutak u kojem je rekordan broj nezaposlenih", rekao je Reiner.

Bit će vremena za kampanju za EP, zaključuje HDZ-ov Vladimir Šeks:

"Sabor ima svoj tempo. Kampanja za EU izbore ima svoj tempo. Ostat će više vremena za ovu dugu, dugu kampanju za EU Parlament."

Kampanja za EP ne bi trebala imati sa saborskom stankom, rekao je HDSSB-ov Josip Salapić.

"Mi u HDSSB-u smatramo da bi nama stanka za Uskrs trebala trajati kao i svim građanima Hrvatske, tri četiri dana. Što se tiče ove duge stanke, s obzirom na gospodarsku situaciju u Hrvatskoj, Sabor bi trebao raditi svaki dan, a zastupnici odgovorni za svoj posao. Mi, međutim, ne možemo utjecati na odluku predsjedništva Sabora."

Za stankom nema potrebe, ocjena je laburista Branka Vukšića. "Vladajući nemaju posla jer u državi teče med i mlijeko", ironizirao je zastupnik nazvavši hrvatsku demokraciju instant demokracijom. Od građana očekuje pobunu.

"Nema posla zato što je nesposobna Vlada. Nesposobni su i u Saboru, ali poglavito u Vladi, jer Vlada predlaže zakone. Sabor je smokvin list. Mi u Saboru ni o čemu ne odlučujemo, jer kad se gospodin Milanović 'klatari'dva ili tri tjedna po Australiji i Novom Zelandu, tad nitko ne radi. To je loša situacija, i ja se nadam da će se građani pobuniti i srediti tu lošu situaciju, nadam se za godinu, godinu i po."

HNS-ov Boris Blažeković ne vidi neki problem u dužoj stanci, jer ako bude izvanrednih zadataka, oni će se odraditi. Zato dulja pauza ne bi smjela teško pasti građanima:

"Vjerojatno da se oni odmore malo od nas i da se malo više posveti sebi, svojim obiteljima i da se odmore od nas i politike."

A što o svemu misli predsjedavajući Nenad Stazić.

"Nova sjednica će biti kad predsjednik Sabora to odluči i bit će te o tome obaviješteni."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.