Politika

Njegovo stanje je uistinu vrlo ozbiljno

Ranko Ostojić - od operacije nosa do bitke za život

Ranko Ostojić - od operacije nosa do bitke za život

Zdravstveno stanje potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića je u daljnjem blagom poboljšanju, a mjere intenzivnog liječenja se nastavljaju, priopćeno je u utorak iz Vlade.

Ministar se već četiri dana na Zavodu za intenzivnu medicinu Klinike za unutranje bolesti KBC-a Zagreb bori protiv teškog oblika sepse, još uvijek nije pri svijesti i diše uz pomoć respiratora.

Zbog sepse mu je i jetra oslabila, a i funkcija bubrega bila je lošija, zbog čega je jedno vrijeme bio priključen na uređaj za hemodijalizu, što bi se trebalo poboljšati terapijom.

Njegovo stanje je uistinu vrlo ozbiljno, još uvijek se govori o životnoj ugroženosti, no liječnici vjeruju kako će se, zbog generalno dobrog općeg stanja organizma, uspješno oporaviti.

Visoka temperatura

Ministar je, podsjetimo, zbog visoke temperature u petak primljen na Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", a u subotu su ga hitno prebacili u KBC Zagreb, gdje je kirurški i internistički zbrinut. Operiran mu je upalni proces na području vrata, a zbog znakova sepse i potrebe za intenzivnim liječenjem smješten je na Zavodu za intenzivnu medicinu Klinike za unutrašnje bolesti na Rebru, kada je javnosti postalo jasno da mu je život u opasnosti.

U razgovoru s dvojicom liječnika, dobili smo neslužbenu potvrdu kako je sadašnje Ostojićevo stanje indirektna posljedica kirurško-kozmetičkog zahvata na nosu, kojem je bio podvrgnut 2.srpnja. Liječnici pretpostavljaju kako je već pri toj operaciji njegov organizam, vjerojatno zbog preforsiranosti i stresa, bio imunološki oslabljen, zbog čega se nakon zahvata razvila infekcija, uzrokovana bakterijom iz nosa.

Za sada nije poznato o kojoj se točno bakteriji riječ, ali vjerojatno se radi o jednoj od onih uobičajenih, koje u normalnim okolnostima ne uzrokuju probleme, no ovdje je vjerojatno zakazala imunološka obrana organizma, pa se infekcija iz nosa spustila "dublje", do donjeg ruba ždrijela i u konačnici ušla u krv i uzrokovala sepsu.

Dišni putevi

Radi se, dakle, o komplikaciji koja se može očekivati nakon kirurškog zahvata, s obzirom da se, objašnjavaju liječnici, prilikom operacije prekida kontinuitet kože, prirodne barijere protiv bakterija i tijelo je u takvim okolnostima pod stresom, što u određenim slučajevima može pogodavati razvoju bakterijske infekcije, a potom i sepse. Statistički je takva komplikacija češća kod starijih osoba i onih sa slabijim imunološkim odgovorom, dok se kod zdravih mlađih osoba ne očekuju.

U Ostojićevom slučaju se ne radi, dakle, o liječničkoj greški, nego o opisanim komplikacijama, no dvojica liječnika s kojima smo razgovarali se složilo da ministar Ostojić ne bi bio u ovom stanju da se prije 20-ak dana nije podvrgnuo korekciji nosa. A svemu zasigurno nije pomoglo ni to što je Ostojić već pet dana nakon te operacije bio na poslu, kao ni to što je danima, prije nego je hitno hospitaliziran, ignorirao simptome infekcije i dolazio na posao s povišenom temperaturom, a Hitnu pomoć je na koncu pozvao njegov šef osiguranja.

Na Rebro je, kako doznajemo, u subotu dovezen u teškom stanju sepse i u respiratornom šoku jer je infekcija zahvatila dišne puteve, koji su postali gotovo neprohodni. Operacijom je uklonjen gnojni upalni čvorić na vratu, koji mu je otežavao disanje i poduzeta je intenzivna terapija protiv sepse. U njezinom liječenju, objasnili su liječnici, važno je što ranije započeti s pravom terapijom jer to povećava šanse za izlječenje.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.