Brammertz podržava regionalnu suradnju u procesuiranju ratnih zločina
Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz u utorak je u Sarajevu iskazao potporu nastavku suradnje državnih odvjetništava i tužiteljstava Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore u procesuiranju slučajeva ratnih zločina, objavljeno je nakon Brammerzova susreta s glavnim tužiteljem Tužiteljstva BiH Goranom Salihovićem.
Glavni haaški tužitelj u Sarajevu je bio u jednodnevnom posjetu koji je opisan kao radni, a nakon sastanka u Tužiteljstvu BiH, održanom iza zatvorenih vrata, priopćeno je kako su razmatrane istrage i procesuiranje ratnih zločina što ih provodi domaće pravosuđe.
Brammertza su, kako je navedeno, posebice zanimali slučajevi u kojima je istragu ranije započelo tužiteljstvo ICTY-a da bi je potom prepustilo pravosudnim tijelima u BiH.
U priopćenju Tužiteljstva BiH navodi se kako je riječ o predmetima koji su opsežni i složeni, a odnose se uglavnom na osobe koje su bile na srednjoj razini zapovjedne odgovornosti u vojnim, policijskim i političkim strukturama koje su djelovale tijekom rata u BiH.
Do sada riješeno 10 predmeta
Tužiteljstvo BiH do sada je riješilo deset predmeta koje mu je ustupilo tužiteljstvo ICTY-a, trinaest predmeta još je u fazi istrage dok je u tijeku suđenje ili prizivni postupak u pet takvih predmeta.
Istaknuto je kako je Brammertz podržao suradnju pravosudnih tijela četiri države regije u procesuiranju ratnih zločina koja se temelji na bilateralnim protokolima.
S obzirom da države regije ne izručuju svoje građane drugim državama, čak i kada ih one terete za ratne zločine, protokolima su utvrđeni mehanizmi razmjene dokaza kojima se izbjegava mogućnost da netko od počinitelja tih zločina izbjegne kažnjavanje.
Takav su protokol u lipnju 2013. potpisali tadašnji glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Salihović.
Tim su dokumentom definirani mehanizmi učinkovitijeg istraživanja, dokazivanja i procesuiranja osoba za koje postoje osnove sumnje da su počinile kaznena djela protiv ratnog i humanitarnog prava u zemlji u kojoj se ti počinitelji nalaze i onemogućavanja izbjegavanja kaznene odgovornosti zlouporabom instituta zabrane izručenja vlastitih državljana.
Protokol je sklopljen sukladno pravilima o međunarodnoj pravnoj pomoći i pozitivnim pravnim propisima Hrvatske.
Vezane vijesti
-
-
Na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u utorak počinje ponovljeno suđenje nekadašnjim čelnicima srbijanske Državne sigurnosti (DB) Jovici Stanišicú i Franku Simatoviću, optuženima za slanje "odreda smrti" u Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu u ratovima devedestih godina.
-
-
Izdvojeno
-
U sklopu 220. obljetnice osnutka Gimnazije Vladimira Nazora u multimedijalnoj dvorani održana debata na temu „Treba li provesti reformu gimnazijskog programa“ u kojoj su sudjelovali članovi školskog debatnog kluba Bešumni.
-
Troškove za liječnike pokrila je Hrvatska liječnička komora Zadar, dok je iznos tečaja za medicinske sestre podmirila Opća bolnica Zadar.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Zajednica udruga HVIDR-a Zadarske županije i Grad Zadar, u utorak 26. studenog s početkom u 11 sati , u Press centru Sportskog centra Višnjik, organiziraju predavanje s temom „Tjelesno vježbanje i zdravlje osoba s invaliditetom i njihovih obitelji“
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.