Izmjene izbornog zakonodavstva
Naši europarlamentarci o ideji preferencijalnog glasovanja i za Sabor
Uoči početka izjašnjavanja građana o potrebi raspisivanja referenduma o promjeni izbornog sustava, razgovarali smo s hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu i pitali ih treba li se i na izborima za Sabor uvesti preferencijalno glasovanje.
Izmjene izbornog zakonodavstva zaokupljaju političku scenu. Prijedloga je puno, jedan upravo u tijeku - počinje prikupljanje potpisa za referendum. Treba li uvesti preferencijalno glasovanje i u naš izborni sustav, pitali smo Tonina Piculu (SDP), odnosno trebaju li građani o tom pitanju odlučiti na referendumu?
„Naš izborni sustav treba mijenjati, treba se prilagoditi onome što svijet već odavno ima, a mi pomalo stidljivo, pionirski preko izbora za Europski parlament. Dakle, ja podržavam svaki onaj korak u zakonodavstvu koji će dati veće ovlasti ili veću mogućnost građanima da neposredno biraju svoje zastupnike. Volio bih da se to donese konsenzusom političkih stranaka koji će to uvidjeti, ako ne, onda, u svakom slučaju, treba pitati ljude na referendumu", kaže Picula.
Davor Škrlec kaže da je stav ORAH-a na ovu temu jasan: zastupamo da treba ići na jednu takvu promjenu izbornog modela.
„Definitivno ovaj sadašnji preferira negativnu selekciju u politici - dakle ono - tko je bliži peći taj će se bolje ogrijati. E sad, na koji način to riješiti, definitivno ne Ustavom jer je Ustav jedan državotvorni dokument koji ne treba dirati za sve - imamo zakone kojima to možemo regulirati. O kojim postocima ulaska u Parlament, koalicije prije ili poslije, ostavio bih to pravnim stručnjacima koji bi trebali dati prijedloge održive na dugi rok, a ne da sada radimo nekakve eksperimente, pa za četiri godine opet nove. Mislim da su naši građani već dovoljno zasićeni eksperimentima naše politike koja nas je dovela tu gdje se danas nalazimo, a htjeli bismo biti negdje drugdje", rekao je Škrlec.
Vezane vijesti
-
Prva procjena o (ne) uspjehu Mostova referenduma protiv "stožerokracije", kako su nazvali svrhu referendumske inicijative, trebala bi se dobiti u srijedu, piše u nedjelju Jutarnji list.
-
Hrvatski suverenisti objavili su u utorak da inicijativa "Zaštitimo hrvatsku kunu", potaknuta najavljenim uvođenjem eura, nije prikupila dovoljno potpisa da se Ustavom propiše kako se o promjeni valute odlučuje samo na referendumu - prikupili su 334.582 potpisa, a nedostajalo ih je još 34.285.
-
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista i predstavnik Organizacijskog odbora referendumske inicijative "Zaštitimo hrvatsku kunu" Marko Milanović Litre izjavio je u subotu u Zagrebu da je u pet dana prikupljeno 157.000 potpisa te da su organizatori zadovoljni tijekom prikupljanja.
-
Referendumska inicijativa 'Zaštitimo hrvatsku kunu' u nedjelju je na Trgu bana Jelačića u Zagrebu počela s prikupljanje potpisa građana za raspisivanje referenduma kojim, kako kažu, hrvatskom narodu žele omogući da sam odlučuje o vlastitoj novčanoj valuti.
Izdvojeno
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.