Politika

Nije sve tako crno?

Platforma 112 upozorila na slabu ocjenu reformskih kapaciteta Vlade

Platforma 112 upozorila na slabu ocjenu reformskih kapaciteta Vlade

Nije sve tako crno, jer pomaka ima, primjerice u vrijeme HDZ-a Markov trg je bio zabranjen za akcije, ova Vlada ga je otvorila. Pomaci su vidiljivi i po većim pravima LGBT zajednice

Performansom s bušenjem 112 balona, Platforma 112 je upozorila je na slabu ocjenu reformskih kapaciteta Vlade RH u protekle tri godine mandata u odnosu na njihove zahtjeve.

Nije sve tako crno, jer pomaka ima, primjerice u vrijeme HDZ-a Markov trg je bio zabranjen za akcije, ova Vlada ga je otvorila. Pomaci su vidiljivi i po većim pravima LGBT zajednice.

No u izvještaju Platforme niti jedan od 112 zahtjeva nije ostvaren, tek je u njih 16 vidljiv pomak. Time Vlada ne pokazuje stvarnu volju za konkretnim napretkom, a nje nema ni u opoziciji.

Vidljivi su tržišni principi u upravljanju državom, no to nije bilo najavljeno prije izbora, a usto postoji ignorantski stav prema organiziranom civilnom društvu s iznimkom pojedinih resora.

Na konferenciji pred Vladom govorili su Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije koji se osvrnuo na građanski odgoj, Vesna Teršelič iz Documente koja istaknula važnost prepoznavanja svih civilnih žrtava rata, Ljubo Manojlović iz Srpskog demokratskog foruma koji se osvrnuo na problem starnarskih prava i zapošljavanja manjina, a govorio je i o problemu pristupa pravnoj pomoći.

Milana Romić iz Kuće ljudskih prava istaknula je pak da Platforma ne odustaje od akcija.

"Naravno, ono gdje smo duboko razočarani i to je jedan paradigmatski primjer o manjku stručnosti i kompetentnosti ove Vlade je propast građanskog odgoja.

To je jedna mala reforma i naprosto nije uspjela u ovoj zemlji jer se pojavila opozicija u obliku nekih fundamentalnih aktivista i vlada je popustila pred takvom prijetnjom, što nam se čini da je uistinu veliki promašaj", rekao je Bosanac.

"Civilne žrtve zatekle su se u različitim dijelovima Hrvatske, stradale su od različitih vojski i one nikako ne mogu biti agresori.

Oni nisu pripadali vojnim postrojbama. stradali su od granata i metaka, stradali su djeca i odrasli, oni zaslužuju da napokon bude priznata njihova patnja i zaslužuju prihvaćanje programa koji će uključiti reguliranje prava svih civilnih žrtava. To još uvijek očekujemo od ove Vlade", rekla je Teršelič.

"Taj zakon je samo slovo na papiru jer trenutno nema sredstava za primjenu besplatne pravne pomoći, a to znači da 30 posto državljana Hrvatske nema pristup pravdi i pravosuđu", kaže Manojlović.

"Mi smo u ovom izvještaju odustali od bilo kakvih preporuka za poboljšanje rada Vlade jer je to nerealno očekivati u predizbornoj godini, ali nismo odustali od akcija", rekla je Milana Romić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.