Mesić: Pogoršanje odnosa Hrvatske i Srbije je evidentno a regija treba stabilnost
Pogoršanje odnosa između Hrvatske i Srbije je očevidno a jedini koji zbog toga može biti sretan je Vojislav Šešelj koji je svojim istupima i prouzročio takvo stanje, ocijenio je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u intervjuu što ga je u subotu objavio sarajevski "Dnevni avaz".
"Očito je da je došlo do primjetnog zahlađenja u odnosima Hrvatske i Srbije, da su na površinu opet isplivale najniže strasti za koje smo se zaista nadali da pripadaju prošlosti. A to nije ni u čijem interesu. Ni Hrvatske, ni Srbije, ali ni cijele regije", kazao je Mesić.
Konstatirao je kako postoji jasna potreba za suočavanjem s ratnom prošlošću ali i potreba da se gradi uzajamno povjerenje kako bi se ponovo normalno živjelo i razvijalo.
"Srbija je propustila da se odmah na početku jasno i jednoznačno ogradi od Šešeljevih izljeva mržnje i poziva na novi rat, Hrvatska je svoja razumljiva reagiranja adresirala najprije na Srbiju, umjesto na Haški sud a Haški sud, točnije tužiteljstvo, s velikim je zakašnjenjem pokušao popraviti evidentnu pogrešku koju je počinio puštajući Šešelja na privremenu slobodu", ocijenio je Mesić.
Bivši hrvatski predsjednik drži kako za dvije zemlje ipak nema drugog načina nego graditi normalne susjedske odnose kako se to radilo u ranijim godinama.
Načela međunarodnih odnosa
Komentirajući pogoršanje odnosa između Zapada i Rusije te moguće utjecaje tog sukoba na područje zapadnog Balkana Mesić je kazao kako regija ne bi smjela dopustiti da je se uvuče u sukobe oživljenoga Hladnog rata, svrstavajući se bilo na jednu, bilo na drugu stranu.
"Naša strana moraju biti načela međunarodnih odnosa, mora biti Povelja Ujedinjenih naroda, mora biti svijest o tome da u prvome redu snosimo odgovornost prema našim građanima i da smo njima dužni poduzeti ama baš sve kako bi što prije živjeli što normalnije, a ne da ih pretvaramo, zajedno s državama u kojima žive, u pijune velikih na šahovskoj ploči svijeta", drži Mesić.
Istodobno je ocijenio kako BiH treba izravnu pomoć svijeta tim prije jer je jasno da njeni političari nisu u stanju sami riješiti probleme u zemlji.
"Da je u sadašnjoj strukturi BiH bilo moguće postići dogovor koji bi otvorio vrata napretku, taj bi dogovor već odavno bio postignut. Ovako, imamo samo preslagivanja unutar postojećih struktura vlasti, a država i dalje ne funkcionira. Uvijek sam smatrao da Daytonski sporazum treba nadograditi, mijenjati, a za to su potrebni međunarodni faktori. To mislim i danas", kazao je Mesić.
Ponovio je kako u se u ovoj fazi neće očitovati o tome koga podržava u utrci za predsjednika Hrvatske te da će kasnije doći vrijeme kada će to učiniti.
Vezane vijesti
-
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova upozorava da ovakve neistinite izjave upućene prema Republici Hrvatskoj i njezinim dužnosnicima, dovode u sumnju iskrenost deklarativnih stajališta Republike Srbije o želji za pomirdbom
-
-
-
Izdvojeno
-
U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u petak su održane dvije svečane promocije prvostupnika različitih struka.
-
Naša umjetnica Manuela Vladić Maštruko 16. prosinca predstavlja novu slikovnicu koja nosi naziv "Ja, stablo"
-
U petak, 13. prosinca s početkom u 11 sati, na paškoj Pijaci održao se program u sklopu Adventa u Pagu „Dolazi nam Sveta Lucija“.
-
Zagađenje zraka finim česticama ubilo je gotovo 240.000 ljudi u Europskoj uniji u 2022. godini, što je pad od pet posto u odnosu na prethodnu, stoji u izvješću Europske agencije za okoliš objavljenom u utorak.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.