Politika

Sabor: Vukšića ljuti jer se odgađa licenciranje ravnatelja

Sabor: Vukšića ljuti jer se odgađa licenciranje ravnatelja

Prolongiranje uvođenje licencija za rad ravnatelja do 1. siječnja 2017., temeljem izmjena Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, izazvalo je u četvrtak polemične tonove u sabornici, a nezavisni zastupnik Branko Vukšić ustvrdio je kako su se u zadnjih šest godina, koliko se to licenciranje odgađa, već svi ravnatelji mogli doškolovati.

"Od 2008. odgađa se primjena odredbi koje kažu da ravnatelji moraju imati visoku stručnu spremu, no u proteklih šest godina već su se svi mogli doškolovati", ustvrdio je Vukšić.

Zbog čega se, pita se, nikada za ravnatelja bolnice nije javila viša medicinska sestra.

"Do prije 20 godina u RH nastavnički i učiteljski studij su bili isključivo više stručne spreme, a ovi ravnatelji o kojima pričate u Hrvatskoj se nisu mogli doškolovati sa VŠS na VSS. Neki fakulteti u susjednim zemljama su napravili biznis i vikend tečajeve, gotovo kupovanje diploma za VSS", " odgovorila mu je SDP-ova Marija Lugarić.

Mišljenja je, kaže, i kako je poštenije vrednovati ljude koji su završili studij više stručne spreme jer, ističe, oni jesu kompetentni raditi u školi, nego ih naganjati da kupuju diplome pod sumnjivim uvjetima u nekakvim susjednim državama.

"Kada govorimo o samim ravnateljima držim da je za kvalitetnu nastavu puno važniji pedagog. Ravnatelj je tu samo menadžer škole", ostvrdio je SDP-ovac Domagoj Hajduković nazivajući Vukšićevu raspravu "hrpom demagogije".

"Najveća hrpa demagogije je upravo tri godine vladavine SDP-a koji je obećao jedno, radi drugo, a valjda treće misli", uzvratio mu je Vukšić.

"Predložene zakonske izmjene na tragu su toga da se podigne kvaliteta rada i ugleda učitelja povratkom nekih alata u ruke učitelja", mišljenja je SDP-ova Dunja Špoljar.

Upozoravajući na sve češće nasilje učenika nad učiteljima Špoljar je ustvrdila kako dosadašnje odgojne mjere nisu dovoljno prevenirale nasilničko ponašanje.

"Nekad je učitelj bio pojam za učenika ali je bio autoritet i za roditelja, no danas to na žalost nije slučaj, ali i usprkos tome većina učitelja i učiteljica doživljava svoju profesiju kao životni poziv i motivirani su za svoj rad", zaključila je Špoljar.

Da je zakon dobar složio se i HDZ-ov Goran Marić no kaže, treba ga doraditi i popraviti.

"Kakvog smisla da ravnatelj ugovor o radu potpisuje sa školskim odborom. To je besmisleno, kao što je meni besmisleno da školski odbor bira ravnatelja, a ne stvarni poslodavac. Ne mogu shvatiti da netko ugovor o radu potpisuje s nekim ko nije stvarni poslodava to ne mogu shvatiti", rekao je Marić.

Nije dobro, kaže, da se nelogičnosti stalno prepisuju, a nove nelogičnosti dopisuju u zakon.

HDZ-ov Jasen Mesić poručio je kako njegov zastupnički klub gleda pozitivno na donošenje predloženog zakona ali i poručio: "Ne vjerujemo više nečemu što je napisano samo u strategijama ako za to nema onoga što bi to trebalo pratiti, a to su financijska sredstva".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.