Politika

Metalci: ispunite naše zahtjeve ili tražimo preispitivanje privatizacije TLM-a

Metalci: ispunite naše zahtjeve ili tražimo preispitivanje privatizacije TLM-a

Sindikat metalaca poručio je u petak da će od Vlade tražiti preispitivanje ugovora o privatizaciji TLM-a iz 2009. ako se do 28. siječnja ne ispune njihovi zahtjevi za isplatu plaća i davanja zajamčenih po kolektivnim ugovorima, za definiranje vlasničkih odnosa, punu proizvodnju i utvrđivanje uzroka lošeg poslovanja u tvrtkama nastalim razgradnjom šibenskog aluminijskog giganta.

O ta četiri zahtjeva nema pregovora, rekao je predsjednik Sindikata metalaca Vedran Dragičević, najavljujući kako će inzistirati i na traženju odgovornosti za takvo stanje u Tvornici prešanih proizvoda (TPP) i Tvornici valjanih proizvoda (TVP), nastalima razgradnjom TLM-a. Istaknuo je kako je definiranje vlasničkih odnosa ključno jer trenutačno svi prebacuju odgovornost za katastrofalno stanje jedan na drugoga.

Većinski vlasnik je tvrtka Fintrust u vlasništvu Marka Pejčinoskog, no tvornicu je 2009. privatizirao Konzorcij hrvatskih tvrtaka sastavljen od Dalekovoda, Zagreb-Montaže, Aluflex packa, Feala i Konstruktora.

Kriza u TLM-ovim tvrtkama, osobito u Tvornici prešanih proizvoda, traje već nekoliko mjeseci, zbog čega su radnici nekoliko puta prosvjedovali, najprije zbog zaustavljanja proizvodnje, kad su poslani na prisilni godišnji odmor, a zatim i zbog neisplate dviju plaća.

Dragičević smatra da je uprava imala dovoljno vremena da riješi probleme i nabavi sirovinu za nastavak proizvodnje, no to se nije dogodilo jer, kako je istaknuo, Tvornica prešanih proizvoda radi s deset posto kapaciteta, a većina radnika i dalje je na prislilnome godišnjem odmoru.

Dragičević je rekao i kako sindikat ima informacije da se namjerava smanjiti broj zaposlanih i u Tvornici valjanih proizvoda, na što, istaknuo je, ne može pristati.

Da je stanje u Tvornici prešanih proizvoda i dalje teško, iako je uprava nakon prosvjeda u prosincu radnicima isplatila jednu od tada dvije zaostale plaće, potvrdio je i predstavnik sindikata u toj tvrtki Ivan Svraka. Rekao je kako radnicima još nisu isplaćene plaće za studeni i prosinac.

Nakon prosvjeda u prosincu, dodao je Svraka, tvornica je radila samo za jednog klijenta iz Italije te su obrađene 24 tone aluminija koje je u tvornički pogon dostavio sam klijent jer tvornica sirovine još nema. Na tom poslu, istaknuo je, tvornica je zaradila 13.500 eura, a kada bi radila punim kapacitetom, mogla bi uprihoditi i 300 tisuća eura na mjesec.

Talijanski partner, čini se, zadovoljan je proizvodima te će nastaviti suradnju, rekao je Svraka, no, dodao je, problem je što je za taj posao potrebno 40 radnika, a tvornica ih trenutačno ima oko 130.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.