Nakon gotovo 16-satnih pregovora
Zapad oprezan, separatisti euforični, stanovnici skeptični glede Minska
Oprezne izjave zapadnih čelnika u četvrtak nakon jedva postignutog sporazuma o prekidu vatre nakon maratonskih pregovora u Minsku u izrazitoj su suprotnosti s trijumfalističkim govorom pobunjeničkih vođa, ali i sa skepsom koja vlada među stanovnicima sukobima zahvaćenih područja na istoku Ukrajine.
Nakon gotovo 16-satnih pregovora, njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je kako "nema nikakvih iluzija" jer i dalje postoje "velike prepreke" koje treba nadvladati kako bi se postiglo rješenje sukoba.
"Sad imamo tračak nade... No jasno je da treba poduzeti konkretne korake", rekla je. "Pred nama će biti još velikih prepreka... no ipak postoje realni izgledi da stvari krenu nabolje", dodala je.
Francuski predsjednik Francois Hollande ocijenio je da sporazum iz Minska ne jamči "trajni uspjeh".
Sporazum je "više od tračka nade", no "sve još može otići na jednu ili na drugu stranu, a presudni će biti nadolazeći sati", dodao je Hollande.
Litavska predsjednica Dalia Grybauskaite ocijenila je sporazum iz Minska "samo djelomičnim rješenjem", koje je "slabo" jer ne sadržava odredbe o nadzoru granica.
"Nije dogovoren ni riješen nadzor granica, što znači da je granica otvorena za bilo čiji ulazak", rekla je latvijska predsjednica uoči summita EU u Bruxellesu.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk također je upozorio da "moramo biti oprezni", naglasivši da će "pravi test biti poštovanje prekida vatre na terenu".
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steineier ustvrdio je da sporazum "nije krajnje rješenje, a još manje proboj", ali i pozdravio "korak naprijed koji nas udaljava od eskalacije vojnog sukoba". "Nekima ovo neće biti dovoljno. I mi smo željeli više", dodao je.
S druge strane, proruski separatistički vođe iz istočne Ukrajine su izrazili zadovoljstvo sporazumom, ocijenivši da on omogućuje vjeru u "mirno rješenje" sukoba.
"Potpisali smo sporazum koji omogućuje izglede za miran razvoj (samoproglašenih) republika Doneck (DNR) i Luhansk (LNR). To je njihova velika pobjeda", rekao je pobunjenički vođa iz Donecka Aleksandar Zaharčenko.
"Ne možemo Ukrajini ne pružiti tu priliku", ocijenio je politički vođa iz Luhanska Igor Plotninski. "Našem narodu se pruža prilika za promjenom svojeg odnosa s Ukrajinom, a Ukrajina dobiva priliku da se civilizirano promijeni i prestane ubijati vlastiti narod", dodao je. "Ukrajina će se promijeniti zahvaljujući narodu Donbasa. Štogod se dogodilo, pobjeda će biti naša", istaknuo je.
"Ovo mi nije bila najbolja noć u životu, ali mi se čini da je ovo jutro lijepo. Unatoč složenim pregovorima, uspjeli smo se usuglasiti oko bitnih stvari", rekao je na konferenciji za novinare ruski predsjednik Vladimir Putin.
"Kontaktna skupina potpisala je dokument koji smo pripremili uz toliko napetosti", kazao je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.
No građani Donecka, koji su i prošlu noć proveli uz tutnjavu topničkih udara, na sporazum gledaju s puno manje entuzijazma.
"Nadam se da će to biti stvarni prekid vatre", rekla je Elena Ivačova, dodavši da je prvi put napustila unutrašnjost svojeg stana nakon tri tjedna kad je na internetu vidjela da je sporazum potpisan.
"Uopće ne vjerujem u to. Svaki put kad je potpisan neki sporazum govorili su jedno, a radili drugo... Ne vjerujem više nikome", izjavila je Ljubov Mihajlovna.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Projektom će se osigurati kvalitetnija i trajna vodoopskrba za cijelo područje grada Paga.
-
Samo dva mjeseca prije održanog Svjetskog kupa u Singapuru, Nikola Miljenić predstavljao je Hrvatsku i na Olimpijskim igrama u Parizu
-
Arheološki muzej Zadar poziva na otvorenje gostujuće izložbe Dubrovačkih muzeja "Ilirska kaciga iz Zakotorca" u petak, 8. studenog s početkom u 12 sati u Arheološkom muzeju Zadar.
-
Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato održava se vu Kazalištu lutaka Zadar u srijedu 6. studenog
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.