Politika

Ministrica vanjskih i europskih poslova

Pusić: ujednačen razvoj najbolje je sredstvo sprječavanja sukoba

Pusić: ujednačen razvoj najbolje je sredstvo sprječavanja sukoba

Ujednačen razvoj najbolji je instrument za sprječavanje ratova i sukoba i male zemlje donatori razvojne pomoći kao što je Hrvatska u tome mogu imati važnu ulogu, kazala je u petak u Zagrebu i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

„Ujednačen razvoj najbolji je instrument za sprječavanje ratova i sukoba", kazala je Pusić na predstavljaju Europske godine za razvoj 2015. u Hrvatskom saboru.

Male zemlje donatori razvojne pomoći poput Hrvatske mogu u tome imati važnu ulogu jer mogu bolje razumjeti potrebe zemalja primateljica od velikih donatora budući da su često i same ne tako davno imale sličnih problema, kazala je, napomenuvši da je Hrvatska od 2011. donatorica a ne više primateljica razvojne pomoći.

Hrvatska je, po njezinim riječima, u razvojnoj suradnji fokusirana na postkonfliktnu tranziciju, razvoj institucija i gospodarskog razvoja, razvoj ljudskih resursa (obrazovanje i zdravlje) i osnaživanje žena.

Hrvatski napori usmjereni su na područje jugoistočne Europe, prvenstveno na Bosnu i Hercegovinu, zatim na Sjevernu Afriku i Bliski istok. Prisutni smo i u Afganistanu i Mianmaru, kao i u afričkim državama Angoli i Tanzaniji te u Kolumbiji. Hrvatska je za projekte razvojne pomoći, po podacima za 2013., izdvojila gotovo 323 milijuna kuna, istaknula je.

Hrvatska je, po podacima ministarstva vanjskih i europskih poslova, u Afganistanu do 2013. provela više od 42 projekta i pružila službenu razvojnu pomoć u vrijednosti većoj od 3,5 milijuna američkih dolara.

Tijekom 2015. u Mazar-e Sharifu bit će dovršen i službeno predan afganistanskim vlastima centar za obuku primalja. Nastavit će se i s podrškom ženskom poduzetništvu kroz projekt „Tepisi iz Afganistana" pokrenutom u kolovozu 2012. kojim se osigurava stručna izobrazba za žene bez stalnih prihoda.

Tijekom 2015. Hrvatska će nastaviti sudjelovati i u projektu „Vodstvo žena za mir" koji je usmjeren na razvoj civilnog društva, odnosno jačanje uloge žena u procesu izgradnje mira i demokracije u Mianmaru.

Europski povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica istaknuo je da je Europska unija zajedno s državama članicama najveći svjetski donator razvojne pomoći.

EU i države članice zajedno izdvajaju više od polovice ukupne razvojne pomoći za nerazvijene zemlje. Godine 2013. to je iznosilo 56,5 milijarda eura, od čega je sama Europska unija izdvojila 14,86 milijarda eura ili oko 9 posto proračuna.

„Cilj nam treba biti da budemo najveći, najbolji i najučinkovitiji donator na svijetu", kazao je.

S obzirom na to da se ove godine očekuje novi dogovor međunarodne zajednice o budućem globalnom okviru za iskorjenjivanje siromaštva i održivom razvoju, Mimica se zauzeo da se i druge zemlje razvijene poput EU-a zakonski obvežu da će za razvojnu pomoć izdvajati 0,7 posto BDP-a.

Godine 2000. utvrđeni su Milenijski razvojni ciljevi s rokom ispunjenja do 2015. pa se ove godine moraju utvrditi novi ciljevi do 2030.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.