Hrvatski zastupnici u EP-u traže ravnopravnost naroda u BiH
Hrvatski zastupici u Europskom parlamentu podnijeli su niz amandmana na izvješće o napretku Bosne i Hercegovine, kojima pozivaju na institucionalne reforme koje bi osigurale ravnopravnost konstitutivnih naroda i da se pri tome slijede načela federalizma aludirajući na uspostavu jednakopravnosti Hrvata.
Na izvješće o napretku koje je sastavio parlamentarni izvijestitelj za Bosnu i Hercegovinu, rumunjski zastupnik Cristian Dan Preda, 14 amandmana podnijeli su zastupnici HDZ-a i HSS-a, sedam amandmana podnio je Tonino Picula te 14 amadmana skupina liberalnih zastupnika, među njima Jozo Radoš i Ivan Jakovčić.
U amandmanu koji potpisuju zastupnici EPP-a Andrej Plenković, Ivana Maletić, Davor Ivo Stier, Dubravka Šuica (svi iz HDZ-a) i Marijana Petir (HSS) izražava se nada da će "bosanskohercegovački čelnici pokrenuti i ubrzati institucionalne, ekonomske i socijalne reforme kako bi se omogućio napredak na putu prema članstvu u EU i osigurao jednakopravan status sva tri konstitutivna naroda i ostalih".
Hrvatski zastupnici ne spominju u svojim amandmanima da misle na Hrvate u BiH, ali su ranije opeatovano tražili uspostavljanje jednakopravnosti Hrvata sa Srbima i Bošnjacima u BiH.
U prethodnoj rezoluciji Europskog parlamenta o Bosni i Hercegovini, prihvaćenoj u veljače 2014. istaknuto da je važno slijediti "načela federalizma i legitimnog predstavljanja kako bi se osigurao put BiH-a u EU" što su pozdravili bosanskohercegovački Hrvati koji traže ravnopravnost s druga dva naroda.
To načelo nije spomenuto u nacrtu koje je pripremio izvijestitelj Preda, ali je zastupnik Tonino Picula podnio amandman u kojem se "pozivaju novi čelnici da slijede načela federalizma".
Picula u svom amandmanu predlaže da se u tekst izvješća uvrsti rečenica da Bosna i Hercegovina "neće biti uspješan kandidat za članstvo u EU-u dok ne upostavi odgovarajuće institucionalne uvjete za potpunu jednakost svih građana i konstitivnih naroda naroda".
Hrvatski zastupnici iz skupine EPP-a u jednom amandmanu naglašavaju da je sadašnja organizacija zemlje neefikasna, "uključujući posebice asimitrične proračunske alokacije između kantona u Federaciji BiH".
Oni također traže da se u tekst uvrsti i potreba da se osigura medijski pluralizam i radiotelevizijski servis na jezicima svih konstitutvnih naroda. Također pozivaju čelnike zemlje da promiču "uključiv i nediskriminatoran obrazovni sustav, koji će jamčiti svim konstitutivnim narodima obrazovanje na njihovom jeziku te da potiču suradnju preko kulturnih, vjerskih i etničkih crta".
Sličan prijedlog vezan uz pravo svih konstituvnih naroda na pristup javnom radio-televizijskom servisu na svim službenim jezicima podnio je i zastupnik Picula.
Picula u svom amandmanu naglašava da je "ustavna reforma preduvjet da bi BiH postala u potpunosti funkcionalna i uključiva zemlja" te poziva na pojednostavljenje institucionalne strukture, kako bi se osigurao uravnoteženije predstavljanje svih konstitutivnih naroda i građana, eliminirala etnička diskriminacija, racionalnizirali troškovi i država učinila funcionalnijom.
U jednom amandmanu Picula predlaže da se u tekstu izrazi zabrinutost zbog izvješća o "rastućoj radikalizaciji među mladim ljudima u BiH, koji se u relativno velikom broju pridružuju terorističkim borcima ISIL-a".
I hrvatski zastupnici iz EPP-a i Picula te skupina liberalnih zastupnika predlažu da se čelnici BiH pozovu da iskoriste novi pristup EU-a prema njihovoj zemlji kako bi dovršili postupak stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Privremenog sporazuma, uzimajući pri tom u obzir ulazak Hrvatske u EU i načelo zadržavanja tradiconalnog opsega trgovine.
Liberalni zastupnici traže da se ukine smrtna kazna koja je još uvijek na snazi u Republici Srpskoj.
Oni također pozivaju sve razine vlasti, posebice vlasti srpskog entiteta da ubrzaju proces potvratka prognanika i izbjeglica.
Liberali u jednom amandmanu izražavaju zabrinutost zbog "segregacije djece u javnim školama na temelju etničke pripadnosti" i traže od vlasti da primjene uključiva obrazovna načela u pogledu djece s posebnim potrebama te da bez odgode donesu nove zakone o uključivom obrazovnom sustavu kako bi se na taj "okončala ta antidemokratska praksa u oba entiteta i u distriktu Brčko".
Rasprava o amandmanima predviđena je na sastanku Odbora za vanjsku politiku 13. travnja, a nakon izglasavanja na Odboru, izvješće se kao prijedlog rezolucije upućuje na plenarnu sjednicu Europskog parlamenta koji će o tom glasovati krajem travnja.
Vezane vijesti
-
-
Bosna i Hercegovina može nadoknaditi sadašnje zaostajanje na europskom putu i do 2025. godine ispuniti sve uvjete potrebne za članstvo u Europskoj uniji, ustvrdio je u petak predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
-
Najviše građana koji su se odjavili iz Bosne i Hercegovine u razdoblju između 2013. i 2016. odselilo se u Njemačku, Austriju i Hrvatsku, objavili su u petak iz Zavoda za statistiku Federacije BiH.
-
Posmrtni ostaci 71 žrtve genocida što su ga nad Bošnjacima Srebrenice 1995. počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su u nedjelju iz mrtvačnice u mjestu Visoko u središnjoj Bosni ka memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti pokopani 11. srpnja kada će biti održana središnja komemoracija.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.