Politika

Na Poljoprivrednom forumu

HDZ: Izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu su populističke i služe za predizborne svrhe

HDZ: Izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu su populističke i služe za predizborne svrhe

Na Poljoprivrednom forumu koji je u utorak u Splitu organizirao HDZ ta je stranka aktualnu vlast SDP-ove koalicije optužila da najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu postupa populistički sa svrhom predizborne promidžbe te smatra da je potrebno donijeti novi zakon kojim bi se cjelovito riješio problem upravljanja poljoprivrednim zemljištem u Hrvatskoj kojeg se, kako je rečeno, 38 posto ne obrađuje.

Najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, koje bi se trebale prihvatiti ovaj tjedan, aktualna vlast ponaša se populistički radi promidžbe za parlamentarne izbore i tako "zamagljuje problem jer je izmjenama i dopunama tog zakona 2013. godine obećala da će 500.000 hektara neobrađivanoga poljoprivrednog zemljišta biti stavljeno u funkciju", od čega je do sada aktivirano samo 1400 hektara, rekao je predsjednik HDZ-ova odbora za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Krunoslav Zmaić na forumu naziva "Nova Hrvatska poljoprivredna politika".

Po njegovim riječima, u Hrvatskoj ima oko 2.955.000 hektara poljoprivrednog zemljišta od kojih je "oko 2.149.000 pogodno za uzgoj te oko 806.000 hektara trajno nepogodno za uzgoj".

"Od poljoprivrednog zemljišta pogodnog za uzgoj obrađuje se 1.316.000 hektara, a čak oko 833.000 hektara, ili 38 posto se ne obrađuje", upozorio je Zmaić. Istaknuo je kako će HDZ, kada dođe na vlast, donijeti novi zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim će se, među ostalim, malim i srednjim obiteljskim gospodarstvenicima omogućiti dugogodišnji zakup zemljišta, a uvest će se, kako je rekao, i "model darivanja zemljišta za mlade parove".

Zmaić tvrdi kako je nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju uvoz mlijeka povećan za 320 posto.

"Hrvatska je u posljednjih 13 godina uvezla hrane u vrijednosti od gotovo 11 miljarda dolara i taj trend se nastavlja pa na manjku hrane godišnje gubimo dva do tri posto BDP-a. Naši poljoprivrednici zbog pada cijene njihovih proizvoda nakon ulaska u EU bilježe minuse, a trgovački lanci svojim višim cijenama ubiru ekstra profite, i taj problem moramo riješiti", istaknuo je Zmaić.

Hrvatska, po njegovim riječima, zbog neiskorištavanja vlastititih mogućnosti, trenutačno proizvodi samo 46 posto hrane koja joj je potrebna, a ostalo uvozi i tako ostvaruje deficit od 1,2 milijarde dolara na godinu. Zmajić je upozorio i na potrebu ambicioznijeg zaustavljanja štetnog djelovanja voda, ističući kako, prema mjerama EU, do 2023. godine mora biti uspostavljeno 87 posto zaštite od poplava, a do 2038. godine sustav zaštite od poplava "mora profunkcionirati 100 posto".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.