Politika

Predsjednica o vojnom roku

Grabar-Kitarović o obveznom vojnom roku: To je odluka koju trebamo donijeti zajedno

Grabar-Kitarović o obveznom vojnom roku: To je odluka koju trebamo donijeti zajedno

Treba li ponovno uvesti obvezni vojni rok? Pitanje je to koje se ovih dana aktualiziralo, a nakon što ga je današnja predsjednica Kolinda Grabar Kitarović otvorila u kampanji. Ona danas poručuje kako se za to trebaju steći preduvjeti. Istodobno, stručnjaci ponovno upozoravaju kako se o jednoj i drugoj mogućnosti tek nagađa bez neke veće analize.

Bi li se naša zemlja mogla obraniti u slučaju sukoba, je li stanje u oružanim snagama održivo s profesionalnom vojskom i treba li se vratiti obveznom vojnom roku? Samo su neka od pitanja koja su aktualizirana ovih dana. U medijima neslužbeno, a danas i službeno predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poručuje kako uvođenje vojnog roka ostaje njezina politička zamisao ali da trenutno to nije tema o kojoj raspravljaju već će to ostaviti za budućnost. Smatra da se trebaju prije svega donijeti neki strateški dokumenti kako bi se stvorile pretpostavke za to te da to nije samo njena ocjena već i ostalih relevantnih stručnjaka. Za tako nešto trebaju se stvoriti uvjeti, smatra Grabar Kitarović.

"U ovom trenutku vam mogu reći da to ostaje moja politička zamisao, no to nije tema o kojoj trenutno rasdpravljamo. Raspravljat ćemo negdje u budućnosti ali da bi se za to stvorile pretpostavke, trebamo prije svega donijeti neke strateške procjene i dokumente kao što je Strategija nacionalne sigurnosti RH, iz kojeg onda proizlazi plan o dugoročnom razvoju Oružanih snaga i isto tako normalno, plan obrane i ostali elementi koji su tu potrebni. Dakle, nije riječ o mišljenju jedne osobe ili mene kao predsjednice, riječ je o odluci koju svi moramo donijeti zajedno", rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.

 

Inače, ukidanje obveznog vojnog roka dogodilo se za vrijeme Sanaderove Vlade u kojoj je sjedila i današnja predsjednica. Ali i u Saboru je prijedlog izglasan bez ijednog glasa protiv. Ipak kad je riječ o sigurnosti zemlje HDZ-ov Tomislav Karamarko misli da bi ponovno uvođenje obveznog vojnog roka moglo biti opcija.

"Smatram da Hrvatska osim profesionalne vojske mora imati ljude koji moraju biti spremni i obučeni u svakom trenutku braniti Domovinu. Sigurnosna situacija se komplicira, mislim da o tako nećemu moramo razmišljati", rekao je Karamarko.

Za prvu potpredsjednicu Vlade Vesnu Pusić mi smo napravili jednu odličnu transformaciju vojske u profesionalnu, stoga smatra:

"Obavezni vojni rok možda je iza nas, to je obično imalo funkciju integriranja društva, odnosno povezivanja ljudi iz različitih dijelova nekadašnje zemlje. Danas mislim da na neki način to radimo kroz druge mehanizme", rekla je Pusić.

Uvesti ili ne, u svakom slučaju treba provesti raspravu i analizu - poručuje vojni stručnjak Igor Tabak.

"To nije jedno dogmatsko pitanje. O tome treba raspravljati i treba visdjeti da li se to isplati i imamo li potrebu za takvim sustavom. Mi smo prošle godine nakon dugo vremena ponovno aktivirali priču. Uz njim, treba vidjeti kakav je odnos tu ovakvog ročnog, i onda treba vidjeti koliko to kota i možemo li to izfinancirati iz trenutnog obrambenog proračuna", rekao je Tabak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.