Politika

Istina se mora znati

Grabar-Kitarović u Borovu: Mora se znati istina o Domovinskom ratu

Grabar-Kitarović u Borovu: Mora se znati istina o Domovinskom ratu

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović je na obilježavanju 24. obljetnice ubojstva dvanaestorice pripadnika vinkovačke Specijalne policije u Borovu istaknula da hrvatska javnost, svi njezini građani, a posebice mladi u školama moraju znati istinu o Domovinskom ratu te da ne može biti različitih tumačenja poznatih činjenica koje su potvrđene presudama međunarodnog suda.

 

"Ne možemo imati različito tumačenje o činjenicama koje su svima poznate i o kojima su stručni sud rekli i znanstvenici ali i međunaordna zajednica kroz presude svojih tribunala", poručila je predsjednica Republike u subotu u Borovu, gdje je obljetnica obilježena zajedničkim protokolom državnih vlasti i braniteljskih udruga. Istaknula je kako su prihvaćanje činjenica, procesuiranje odgovornih za zločine kao i duboko poštovanje prema braniteljima iz Domovinskog rata temelji za suživot i primicanje mira.

"Iako je Domovinski rat dio povijesti, on je za nas izuzetno važan jer je odredio našu sadašnjost, ali i budućnost samostalne i suverene Hrvatske, punopravne članice Europske unije i NATO-a", kazala je predsjednica Grabar Kitarović ocijenivši kako suverene i samostalne Hrvatske ne bi bilo bez žrtve hrvatskih branitelja.

Nakon nekoliko godina u kojima su braniteljske udruge bojkotirale državni protokol i počast ubijenim policajcima u Borovu odavale pola sata nakon predstavnika državne vlasti, ova je obljetnica obilježena zajedničkim protokolom branitelja i predstavnika državnih vlasti.

Obilježavanju obljetnice ubojstva vinkovačkih policajaca nazočili su i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Damir Tomić, izaslanik predsjednika Vlade potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić te mnogi drugi, među kojima i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko. Svi oni su do spomen obilježja u središtu Borova došli u hodnji od ulaska u mjesto, predvođeni hrvatskim braniteljima i ratnim stradalnicima Domovinskog rata.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić poručio je srbijanskim vlastima da omogućavanjem suđenja krivcima za ubojstvo policajaca u Borovu imaju priliku dokazati svoj europski put. "I to je jedino ispravno što mogu napraviti", ustvrdio je Ostojić rekavši kako nigdje u svijetu policijske snage ne miruju kada izgube svoga pripadnika.

"Krivci se moraju privesti, a tako će to biti i ovdje u Hrvatskoj", poručio je Ranko Ostojić, kojemu su, dok je govorio, nazočni članovi Stožera za obranu Vukovara okrenuli leđa.

Izrazivši sućut obiteljima ubijenih policajaca, izaslanik predsjednika Sabora Damir Tomić rekao je obraćajući se okupljenima kako je pogibija policajaca u Borovu bila nagovijestila da će bitka za samostalnost i slobodu Hrvatske biti teška i krvava. "Njihova hrabrost i žrtva postali su poticaj mnogim mladim ljudima", kazao je Tomić istaknuvši kako se danas slavi slobodna Hrvatska, ustrojena na vladavini prava, Hrvatska koja jamči građanske i vjerske slobode i ravnopravnost svim građanima.

Govorio je i predsjednik vinkovačke Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata "Krpelj" Stevo Culej založivši za jedinstvo hrvatskog naroda. "Mi koji smo tu, zajedno s predsjednicom potrudit ćemo se da se prekine praksa razjedinjavanja hrvatskog naroda po političkim, ideološkim ili stranačkim podjelama", poručio je Culej rekavši kako hrvatski branitelji nisu sljedbenici niti fašista niti antifašista već su izrasli iz stvaranja hrvatske države i Domovinskog rata kao i žrtve koje su pale za hrvatsku slobodu.

Podno spomen obilježja vijence su položili i svijeće zapalili članovi obitelji i rodbine ubijenih policajaca te brojna državna i druga izaslanstva dok je molitvu molio vojni ordinarij, mons. Juraj Jezerinac.

Policajci Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.) ubijenu su iz zasjede 2. svibnja u Borovu, nakon što su u noći s 1. na 2. svibnja 1991. godine dvojicu njihovih kolega, tijekom redovite ophodnje, u Borovu zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. U napadu je ranjeno 23 policajaca.

U vinkovačkoj Župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona služena je misa zadušnica nakon koje su na stadionu HNK "Cibalia" započele atletske utrke u okviru Memorijala dvanaest redarstvenika u sklopu kojega se održava niz sportskih natjecanja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.