Politika

TTIP je vruća tema na Zapadu

Pusić o TTIP-u: Europska strana inzistira na sudskoj nadležnosti država

 Pusić o TTIP-u: Europska strana inzistira na sudskoj nadležnosti država
Marko Lukunic/PIXSELL

I dok se zapadna Europa bavi detaljima koji cure iz Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva o kojem pregovaraju EK i SAD, u Hrvatskoj se tom potencijalno najvećem trgovačkom sporazumu u povijesti posvećuje malo pažnje.

Nevladine udruge tvrde da on stavlja multinacionalne kompanije iznad domaćih sudova. Vjeruju tomu laburisti i Orah-ovci. Hrvatska Vlada podupire sporazum, a šefica diplomacije Pusić umiruje javnost i tvrdi - europska strana inzistira da sudski nadležne budu države, slobodna trgovina nam može donijeti samo dobro.

TTIP o kojem pregovaraju EU i SAD, prijeti dokidanjem i ovo malo demokracije, smanjivanjem radničkih prava, a predstavlja i opasnost po ljudsko zdravlje. Pregovori se vode praktički iza zatvorenih vrata, a ono što izlazi u javnost, s pravom izaziva strah, upozoravaju aktivisti diljem EU. Njihov strah dijele i Orah i laburisti. Čelnica ORaH- a Mirela Holy upozorava na problematičan tzv. ISDS mehanizam.

"Koja omogućava velikim multinacionalnim kompanijama koje su često financijski moćnije od država, da tuže i da dobiju parnicu protiv država ukoliko procijene da su zakinuti za neku svoju očekivanu dobit", rekla je Holy.

Uvjerena je Holy i u snižavanje standarda kada je hrana u pitanju jer drugačiji vrijede u SAD-u od onih u EU. Laburista Dragutina Lesara brine mogućnost da Komisija sama odluči o sporazumu bez da o njemu glasaju nacionalni parlamenti. "Suština je u tome da multinacionalne kompanije dobiju više vlasti od samih država. Može se dogoditi da država odluči zaustaviti privatizaciju, zamrznuti cijenu vode ili energenata i potom na ad hoc sudovima izgubi spor", kaže za MS.

Interes komapnija će biti toliko jak da će novcem pribjegavati metodama ušutkavanja i zavaravanja javnosti, dodaje saborski zastupnik.

"Dakle, ovdje se ne radi smao o birokraciji Europske komisije. Lako je s njima. Ovdje se bori protiv organiziranog krupnog kapitala, kncentriranog u multinacionalnim kompanijama koji ne preza od uporabe ničega da bi ostvarili svoj cilj. Ponavljamo, ničega", rekao je Lesar.

TTIP je vruća tema na Zapadu. U EP pučani ga podržavaju, i liberali su za, socijaldemokrati su prilično podijeljeni, dok mu se protive zeleni i krajnja ljevica, a nije mu sklona ni krajnja desnica. Hrvatska Vlada mu zasad daje zeleno svjetlo.

"Svi ljudi koje sam ja čula da su vrlo žestoko protiv slobodne trgovine, gotovo u istoj rečenici priznaju da nisu pročitali sam prijedlog sporazuma", kaže Pusić.

Komentirala je za MS šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić koja poručuje - izradit ćemo studiju utjecaja na gospodarstvo, a slobodna trgovina s SAD-om može nam biti samo od koristi.

"Postoje u ovom trenutku dvije verzije (ugovora), europska i američka i oko elemenata uključujući i sudsku nadležnost se u ovom trenutku raspravlja. Europska strana inzistira da sudski nadležne budu države", rekla je Pusić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.