Zasjedanje Sabora
Sabor u četvrtak o izvješću pravobraniteljice za ravnopravnost spolova
Hrvatski sabor zasjedanje u četvrtak nastavlja raspravom o izvješću pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2014. godinu.
Pravobraniteljica je tijekom izvještajnog razdoblja radila na 2.588 predmeta što predstavlja povećanje za 21,3 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Zadržao se trend povećanja broja pritužbi (10,6 posto), koje se i dalje glavninom odnose na spolnu diskriminaciju, a najviše tužbi podnose žene (72,6 posto).
Najviše pritužbi odnosi se na ostvarivanje socijalne sigurnosti (39,3 posto) i radnih prava (30,3 posto) što čini značajni udio od 69,6 posto, zatim na javno informiranje i medije (6,1 posto), zdravstvenu zaštitu (2,8 posto) i drugo.
Kada je riječ o oblicima diskriminacije bilo je 87,6 posto slučajeva izravne diskriminacije, tri slučaja neizravne diskriminacije (0,7 posto), dok u 11,7 posto slučajeva nije utvrđen niti jedan oblik diskriminacije.
Po osnovi diskriminacije temeljem spola bilo je 79,7 posto slučajeva, spolne orijentacije 4,6 posto, bračnog i obiteljskog statusa 3,3 posto, rodnog identiteta i izražavanja 0,5 posto.
Pravobraniteljica je uputila 570 pisanih preporuka, 115 upozorenja i 37 prijedloga, inicirala pokretanje jedne prekršajne prijave i dvije kaznene prijave, dala inicijativu za izmjenu jednog internog propisa.
Pravobraniteljica je utvrdila da se u visokom postotku od 94,83 posto slučajeva u potpunosti uvažavaju upozorenja, preporuka i prijedloga koje je uputila tijelima javne vlasti, tijelima s javnim ovlastima i drugim pravnim i fizičkim osobama postupajući po primljenim pritužbama u predmetima u kojima je utvrdila diskriminaciju u području ravnopravnosti spolova.
Najviše pritužbi je zaprimljeno u području rada i zapošljavanja (69,6 posto), najčešće žena (70,2 posto), posebice zbog spolnog uznemiravanja na radu, ugovora na određeno vrijeme, diskriminaciju temeljem majčinstva, obiteljskog statusa, nejednake plaće i sličnog.
Žene su i dalje žrtve nasilja u obitelji te kaznenih djela s elementima nasilja u obitelji s udjelom većim od 70 posto.
Vezane vijesti
-
Zabranuje se diskriminacija žena na radu, pa im se pri zapošljavanju više neće smjeti postavljati pitanja o bračnom statusu i o tome namjeravaju li imati djece i slično
-
U saborskoj raspravi podržane su u četvrtak izmjene Zakona o trošarinama kojima se predlaže oslobođenje od plaćanja trošarine „malom proizvođaču jakog alkoholnog pića“ te na takve proizvode kad se upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda, odnosno dodataka prehrani.
-
S jednim glasom više od potrebnih 76, Hrvatski sabor u petak je izmijenio Državni proračun za ovu godinu, ukupni prihodi povećavaju se za tri milijarde kuna (na 150,3 milijarde), a rashodi za 9,4 milijarde (na 167,4 milijarde) kuna.
-
Ženska mreža Hrvatske pozvala je Vladu u ponedjeljak, u povodu Međunarodnog dana žena, da hitno donese novi Nacionalni plan za ravnopravnost spolova kako bi spriječila diskriminaciju i pogoršanje položaja žena.
Izdvojeno
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.