Politika

Treba li kažnjavati zastupnike koji ne dolaze u Sabor?

Treba li kažnjavati zastupnike koji ne dolaze u Sabor?

Možete li zamisliti posao od otprilike 15 tisuća kuna, neradni su vikendi, radni samo dani od srijede do petka kada se radi skraćeno, s tim da ni tim danima ne morate doći na posao? Teško? No takav posao ipak postoji. Zove se saborski zastupnik. Njihovo radno mjesto često je prazno, pa smo ispitali kako tome stati na kraj, odnosno treba li kažnjavati one koji ne dolaze na posao?



"Mislim da doista moramo nešto učiniti kako bismo promijenili percepciju javnosti o neradu Sabora", rekao je SDP-ov zastupnik Peđa Grbin i apelirao na oporbene zastupnike, posebno čelnika HDZ-a da počne dolaziti u Sabor. Podsjetio je da je od predsjednika Sabora Josipe Leke krenula inicijativa da se donese sustav pravila koji će regulirati ne samo dolazak nego i ponašanje zastupnika.

Smatra da bi se financijski trebali kažnjavati oni koji ne dolaze na posao. To podržava i zastupnik koji se najviše puta javio za riječ, HDSSB-ov Boro Grubišić. Sjeća se da je još u ratno vrijeme njegov šef na Kirurgiji onima koji više rade plaću povećao za 10%, a onima koji zabušavaju isto toliko smanjio.

"Nije to ni simbolično ako je plaća 15 tisuća kuna. Nekome 16,5 nekome 13,5 tisuća kuna. Razlika je 3 tisuće kuna, to je značajna razlika. Razlika može biti i 20 posto u plaćama", izračunao je Grubišić. Izgovori tipa "Radim na terenu" nisu mu prihvatljivi. Pa nisi plaćen da radiš na terenu nego da radiš u Saboru, rezolutan je Grubišić. Najaktivniji HDZ-ovac Ivan Šuker ovako vidi rješenje.

"Mislim da najjača kazna svima takvima bi bila da sljedeći mandat ne budu na listi. To je najveća moralna i ljudska i bilo kakva kazna", kaže Šuker.

Među najprozivanijim zastupnicima kojih gotovo nikad nema u sabornici je njegov stranački šef Tomislav Karamarko koji teško da se neće naći na listi.

Bivša čelnica HDZ-a, koja je oduvijek revno dolazila na sjednice, Jadranka Kosor kaže da je najbolje rješenje da birači tima koji ne rade svoj posao na izborima ne daju svoj glas. Najbolji test bit će predstojeći izbori na kojima će biti zanimljivo vidjeti hoće li ti koji ne rade dobiti preferencijalni glas. Na pitanje treba li kažnjavati i po džepu, odgovara:

"Ma naravno, to je odavno trebalo uvesti kao pravilo. Ali mislim da oni koji ne dolaze i koji Sabor doživljavaju kao zadnju rupu na svirali to ne bi omelo u neradu, jer im plaća očito nije presudna".

Dok se ne donese neki pravilnik ili kodeks i na taj način pokuša diciplinirati zastupnike, mi porezni obveznici koji ih plaćamo za rad ili pak nerad nikada ne smijemo zaboraviti da je glavni alat u našim rukama.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.