Pusić kod Stankovića
Pusić: Cijeli svijet čestita Hrvatskoj na reakciji oko izbjegličke krize, samo oporba prigovara
"Hrvatska je u slučaju izbjegličke krize pokazala da se i u teškim trenucima može postupati ljudski. Od prvog dana ljudima se daje pomoć - hrana, smještaj i medicinska pomoć. U početku smo ih evidentirali, ali kada ih je počelo na desetke tisuća - to nismo više mogli. Ova je kriza pokazala da EU treba puno više raditi na definiranju - što sa zajedničkim vanjskim granicama", kazala je u HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u dva kod Aleksandra Stankovića Vesna Pusić.
Pusić se osvrnula na inicijative HDZ-a i Kolinde Grabar-Kitarović o tome da bi se oko izbjegličke krize aktivnije trebalo angažirati Oružane snage.
"Što bi vojska na granicama radila? Pucala? Srećom, o tome odlučuje Vlada. Predsjednica se želi uključiti, ali nema opasnosti. Stvaranje panike je kratkog političkog daha", dodala je.
Komentari o teroristima neozbiljni
Komentirala je i opasnost dolaska terorista među izbjeglicama.
"Svatko tko bilo što zna o međunarodnom terorizmu, zna da teroristi putuju avionima, a ne pješice iz Sirije. Ne treba stigmatizirati ljude u nevolji. Niski su ljudski porivi na taj način potencirati strah i paniku", naglašava Pusić.
Istaknula je i kako ilegalni ulazak u Hrvatsku nije kriminal, nego rezultat tragične, krizne situacije, pritom se pozivajući na UN.
"Izbjeglice dolaze iz Turske, većina od 26.000 onih koji su ušli u Hrvatsku, već je otišla u 'Schengen' - Austriju, Sloveniju i Mađarsku. Sve se države članice pokušavaju postići efikasan dogovor s Turskom koja se s ovim problemom nosi već dvije godine i brine brigu cijelog svijeta. U Hrvatskoj je tek jedna žena s djecom tražila azil", dodala je.
"Mađari rade isto što i mi"
"Mađari su se jako uzrujali i izgledaju jako neprijateljski raspoloženi, ali rade isto što i mi - vode ljude koridorima do Austrije, uz dogovor s našim ljudima na lokalnoj razini. Sad nam svi čestitaju na tome kako smo postupili i kako se ponašamo prema ljudima. Administrativno možemo što možemo, ovo nije redovna situacija", naglasila je Pusić, dodajući kako kritike vezane uz rad Vlade dolaze isključivo od oporbe.
Za ovu situaciju odgovorni su SAD i drugi, dodaje.
"SAD puno intenzivnije radi s Europom u rješavanju ovog problema, prije svega u Siriji. Sprema se zajednička akcija i inicijativa, u koju treba biti uključena i Rusija. Bašar al-Assad nije dugoročno rješenje, no u ovom trenutku nema nikog drugog", smatra Pusić, dodajući kako je uplitanje u Bliski istok velika mrlja Busheve administracije.
Male šanse za mjesto šefice UN-a
"Biti tajnik UN-a je jedan neobično zanimljiv posao. Predložila me jedna grupa ljudi, stranaca, ali i domaćih. Ništa nije izvjesno. Prema nepisanim pravilima određeno je da se izmjenjuju svjetske regije, a jedino iz istočne Europe nije bilo glavnog tajnika i nikad dosada žena nije bila glavna tajnica, a opće je raspoloženje da sada na to mjesto dođe žena.
Objektivno, šanse su mi male, ali male su i svim ostalim kandidatima", zaključila je.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.