Politika

Popravni ispit ili

Četiri saborske godine - ocjene pozicije i opozicije

Četiri saborske godine - ocjene pozicije i opozicije

Dijametralno suprotne poglede na protekle četiri saborske godine imali su u petak, posljednjeg radnog dana aktualnog saziva, saborska pozicija i opozicija – prvi su hvalili rad parlamenta, drugi ga kritizirali, a isto su postupili i prema načinu na koji je Sabor vodio predsjednik Josip Leko.

Razvoj demokracije u Hrvatskoj ne prestaje s ovim mandatom, uzvratio je Leko te poručio kako će Sabor nastaviti djelovati "u smjeru izgradnje demokratskih institucija i standarda".

"S govornice smo slušali priče o demokraciji, zaštiti ljudskih prava, a istovremeno ovaj je saziv učinio sve da onemogući demokratsku raspravu svih zastupnika i da se čuje drugačije mišljenje od onog vladajuće većine", kaže Davorin Mlakar (HDZ).

Tvrdi da su vladajuća većina i oni koji su vodili zasjedanja, uzimali sebi pravo tumačiti zakone i propise na osebujan način.

Leki predbacuje da nije primjereno odgovarao na govor mržnje kojeg je bilo prema političkim neistomišljenicima, nego ga je preušućivanjem saborskog Poslovnika i dostignutih standarda zapravo omogućio.

"Predstavnici vladajuće većine ovdje (u sabornici) ne samo optužuju, nego i presuđuju ljude o kojima se pravosuđe nije očitovalo. To se vidi samo u boljševičkim režimima za koje sam vjerovao da se više neće vratiti", rekao je Mlakar. Iako nije konkretizirao na što misli, jasno je da se osvrnuo na raniju izjavu Nenada Stazića o 'slučaju Rimac'.

Reformist Petar Baranović podsjeća da je saborski mandat obilježen vremenom jake krize koje je pred Sabor i izvršnu vlast postavila puno izazova i zadataka.

Građani su nam dali ocjenu dovoljan, dakle "niste sjajan đak, ali prelazite u višu godinu", kazao je zastupnik i pozvao kolege da se upitaju jesu li to zaslužili?

Saborskoj većini, ne samo aktualnoj, zamjera što nikada nije imala hrabrosti vratiti Vladi neki zakon, a oporbi što nije imala snage izbjegavati niske strasti.

"Kad sam ulazio u Sabor osjećao sam silan ponos, zadnjih mjeseci nije mi bilo jednostavno reći da sam saborski zastupnik", priznao je Baranović.

Mirela Holy (OraH) podsjeća da se na početku mandata, u prosincu 2011., sve činilo dobro, no smatra da će ovaj saziv ostati zapamćen po velikom broju zakona donesenih po hitnom postupku, po činjenici da su neki srušeni na Ustavnom sudu, da je bilo "silovanja procedura"... Koliko je saziv bio neuspješan, govori i činjenica da nismo uspjeli donijeti Etički kodeks, pobrojala je zastupnica.

Holy priznaje da je Sabor odradio izuzetno velik broj zakona, no smatra da nije dobro što je većina bila u hitnoj proceduri. Ukupno je 795 dokumenta poslano u proceduru, redovno je obrađeno 158, u hitnom postupku njih 637.

"Sabor je odradio ogroman posao, možda ga je teško mjeriti sa prijašnjim sazivima, no činjenica je da smo donijeli čitav niz zakona koji će ostaviti povijesni trag", kaže Goran Beus Richembergh (HNS).

Jesu li zastupnici ispunili svoju ulogu o tome će, kaže, odlučiti javnost koja je često saborski rad ocjenjivala lošim. Tome su, tvrdi, pridonijeli zastupnici koji su govornicu koristili za promociju ideja kojima u demokratskom parlamentu ne bi trebalo biti mjesta.

Beus je zahvalio prvom predsjedniku sedmog saziva, Borisu Špremu, te Leki za dobro obavljan posao. Bila je čast sjediti u Saboru kojim ste predsjedali, hvala što ste podizali standarde i učili nas demokratskim vrijednostima, rekao mu je Beus.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.