Politika

Izbori

Što će odrediti pobjednika izbora?

Što će odrediti pobjednika izbora?

Predsjednica Republike petlja se u predizbornu kampanju, tvrde vladajući. Ne petljam se, uzvraća ona. Donosimo - navija li glasno Grabar Kitarović za HDZ i što će odrediti pobjednika izbora za koje ankete pokazuju da će biti neizvjesni i u kojima će biti bitan baš svaki glas.

"Apsolutno odbijam bilo kakav i bilo čiji pritisak. Mandat ću dati onome tko ispuni uvjete u skladu s Ustavom i izbornim rezultatima. A kad već neki govore o nepriznavanju volje građana nakon izbora, podsjetila bih na pokušaj osporavanja moje pobjede na predsjedničkim izborima, što zaista nije pridonijelo demokraciji u Hrvatskoj."

Tako Kolinda Grabar Kitarović u Jutarnjem listu ne odgovara jasno na pitanje komu će povjeriti mandat za sastavljanje Vlade - relativnom pobjedniku izbora ili onome tko donese potpise da uživa potporu većine svih zastupnika u parlamentu. U Ustavu piše da se mandat može povjeriti samo onome tko dokaže da ima natpolovičnu većinu u Saboru. Praksa je bila da se 76 ili više potpisa izabranih zastupnika donese predsjedniku. Hoće li tako biti i nakon 8. studenog, tek ćemo vidjeti. Predsjednica tvrdi i da ne sudjeluje u predizbornoj kampanji. S tim se ne slaže prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić koja je za HR izjavila:

 "Suradnja je počela pristojno, korektno. No kako se približavaju izbori tako se ona pretvara u glasnogovrnicu HDZ-a". Ponaša li se uistinu predsjednica kao glasnogovornica HDZ-a ili se drži neutralno sukladno funkciji, pitali smo analitičara Žarka Puhovskog. Ni jedno ni drugo, uzvraća naš sugovornik:

"U osnovi se opredijelila dosta jasno, a za sada je na rubu onog što je dopušteno premda prelazi razinu koja je kao standard bila jasno pokazana kod predsjednika Josipovića ". Točke svojih programa predstavile su obje koalicije. Izračunom, od smanjenja PDV-a do tisuću eura po djetetu kako obećava HDZ, ili uvođenja međustope od 13 posto, povećanja neoporezivog dijela plaće i sličnog, u slučaju SDP-a, lako se dođe do ukupnih suma. "Domoljubna koalicija" nudi 33 milijarde kuna u 4 godine za koje ne navodi odakle. Dok "Hrvatska raste" daje skromija obećanja u vrijednosti od 4 milijarde. Hoće li takva obećanja ili nešto drugo odrediti pobjednika izbora? Profesor Puhovski:

"Čak ni ekonomska demagogija ili populizam ne igra neku naročitu ulogu. Ja i dalje vjerujem, nažalost, da je cijela kampanja koncentrirana na ovo uvijek isto pitanje ustaša i partizana, udbaši, jugoslaveni, hrvatski nacionalisti i da će to opredijeliti najveći dio onih koji će se opredijeliti za dva najveća bloka". A blokovima je važan svaki glas. Navodno, SDP i HNS pripremaju veliki broj promatrača u strahu od izbornih prijevara i krađe glasova. Što se događa na biralištima, pomno će pratiti i HDZ-ovi promatrači. Na biračima je da 8. studenog odluče kojim će smjerom Hrvatska.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.