Deset godina na vlasti
Merkel ulazi u 'Auf Wiedersehen' zonu
Njemačka kancelarka Angela Merkel ove jeseni slavi desetu godišnjicu vladanja Njemačkom, ali i europskom politikom. No, moguće je da se njenoj vladavini bliži kraj, piše 24sata.hr
Naime, Merkel umjesto da izdaje naređenja Europi, kako je to uspješno radila svih ovih godina, ona sada moli ostale EU članice da podijele teret izbjegličke krize. Uz to, i sama Njemačka, najutjecajnija nacija u Europi, polako okreće leđa svojoj 'vladarici'.
Kancelarkin stav oko krize nailazi na sve veći otpor. Merkel se odjednom odriču njezini koalicijski partneri, njemački poslovni i radnički sindikati koji tvrde da ne mogu integrirati priljev migranata u ekonomiju, ali i lokalni dužnosnici koji upozoravaju da nemaju gdje smjestiti toliki broj izbjeglica.
Kriza u Njemačkoj mogla bi za Merkel biti ono što su nove porezne stope napravile za 'Čeličnu lady' Margaret Thatcher. Porezne stope su tada, naime, bile taj trenutak kada se prethodno dominantan lider počeo ljuljati na nestabilnom postolju.
Helmut Kohl odličan primjer
Kako pišu strani mediji, Merkel već sada ulazi u tzv. 'Auf Wiedersehen' zonu, a povijest je do sada pokazala da ne postoji dominantan europski lider koji se na čelu zadržao duže od 10 godina, a da se nije suočio sa ozbiljnom krizom.
Kao odličan primjer može poslužiti Helmut Kohl, mentor Angele Merkel. Pred kraj njegove desetogodišnje moći početkom devedesetih godina, Kohl je i dalje bio vrhovni vladar. Vodio je zemlju u vrijeme raspada Sovjetskog Saveza, zatim spajanja vlastite države, snažnog ekonomskog rasta uz skromni napredak socijalne pravde i rođenja "zelene" politike.
I onda se sve to urušilo. Troškovi ujedinjenja bili su ogromni i zahtijevali su jako oporezivanje Zapadne Njemačke. Kohl je postao i predmet optužbi za nezakonito prikupljanje stranačkih sredstava što bi u mnogim zemljama dovelo do uhićenja i pravosudnog procesa.
Kancelar nije imao odgovor na konflikte na Balkanu i njegova mlađa štićenica, Angela Merkel, javno ga je počela kritizirati. Za svega nekoliko godina Kohl je postao blijeda sjena nekadašnje dominantne figure njemačke politike i Gerhard Schröder ga je lako pobijedio na izborima 1998. godine.
"Pravilo 10" ne griješi
Pravilo o desetogodišnjoj vladavini može se provjeriti i na drugim primjerima iz europskog susjedstva. Deset godina otkako je Charles de Gaulle preuzeo vodstvo Francuske 1958. godine, zemlju je ugledni list 'Le Monde' neslavno opisao kao "dosadnu". Nekoliko tjedana kasnije, u svibnju 1968. godine, dolazi do građanskih nemira koji eskaliraju. De Gaulleovo nesnalaženje u toj situaciji dovelo je do njegovog odlaska s vlasti 1969. godine nakon što je propao referendum o ustavnim reformama koji je inicirao.
François Mitterrand također je imao dobrih 10 godina vladavine, ali njegovih posljednjih 12 mjeseci, do 1995. godine, bili su katastrofalni. Francuska je promijenila pravila tako da svaki predsjednički mandat može trajati pet godina, ali rijetko tko vjeruje da se bilo koji državnik može održati na čelu duže od dva mandata.
Pa i najuspješniji španjolski premijer Felipe Gonzales je imao deset godina slavne modernizacije društva nakon 1982. godine, ali je inzistirao da nastavi voditi državu. Nakon vrlo uspješnog desetljeća vladavine svoju posljednju godinu u premijerskoj fotelji Gonzales je proveo u svijetlu sumnjive smrti eskadrona i političke korupcije koja je sve više potresala zemlju. To pitanje do danas muči Španjolsku.
'Željezni' europski zakon
Iznad svih je ipak britanska premijerka Margaret Thatcher koja je dominirala političkom scenom, ali se ubrzo stropoštala jer nije mogla kontrolirati želju za vladanjem.
Ako bi postojao neki 'željezni' europski zakon, on bi glasio da se svi lideri povuku nakon desetogodišnje vladavine.
Gospođa Merkel možda misli da može zaobići "pravilo 10" i da će biti uspješna i dalje. Ako će inzistirati na vladanju dužem od Conrada Adenauera čiji je kancelarski mandat trajao 14 godina ili Kohla (što bi značilo da će biti kancelarka do 2021. godine), doći će do toga da će vladati dugo gotovo kao kraljica Viktorija.
Ipak, ako Merkel vjeruje da je neophodno 'zagaziti' i u drugo desetljeće vladavine, trebala bi se pripremiti na razočaranje.
Vezane vijesti
-
Njemačka kancelarka Angela Merkel nalazi se ne udaru kritika iz vlastite Kršćansko-demokratske unije (CDU) zbog odustajanja od strogih mjera štednje na europskoj razni.
-
Njemačku kancelarku Angelu Merkel američki je Forbes sedmi put zaredom imenovao najmoćnijom ženom svijeta, objavio je časopis u četvrtak.
-
Njemačka kancelarka izjavila je u nedjelju nakon povratka sa summita G7 u Italiji kako SAD više nisu pouzdani partner te Europljanima poručila da se uzdaju sami u sebe.
-
Kšćanski demokrati (CDU) njemačke kancelarke Angele Merkel prema izlaznim anketama dobili su najviše glasova na pokrajinskim izborima u Schleswig-Holsteinu s 34 posto, što je nekoliko postotaka više od socijaldemokrata (SPD), a prema anketama ulazak je osigurala i krajnje desna stranka AfD, objavila je televizija ZDF.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.