Politika

Uhićenja u Srbiji

Velika antikorupcijska akcija u Srbiji

Velika antikorupcijska akcija u Srbiji

Velika antikorupcijska akcija u Srbiji. Preko 80 osoba je uhićeno, među njima i bivši visoki državni dužnosnici, kao i direktori javnih poduzeća, bivši i sadašnji predsjednici općina. Šteta za državni proračun je oko 100 milijuna eura.

 

"Među 80 uhapšenih nalazi se jedan bivši ministar, dvojica nekadašnjih pomoćnika ministara, bivši i sadašnji predsjednici općina, brojni direktori javnih poduzeća i neki biznismeni", rekao je ministar ministar policije Nebojša Stefanović. Riječ je, među ostalim, o bivšem ministru trgovine, te bivšem predsjedniku srpske Gospodarske komore, Slobodanu Milosavljeviću, uhićena je i bivša ravnateljica Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković, vlasnik Beohemije Željko Žunić, kao i čelnik nogometnog kluba Vojvodina, Zoran Šćepanović.

"Protiv uhapšenih je podnijeto više kaznenih prijava zbog postojanja osnovane sumnje da su od 2004. do danas počinili više kaznenih djela pranja novca, zlouporabe položaja i ovlasti, falsificiranja isprave i službene isprave, nesavjesnog rada u službi, primanja i davanja mita, zlouporabe s javnom nabavom i drugih kaznenih djela", rekao je Stefanović.Time su proračuni Republike Srbije, Vojvodine i Beograda oštećeni za 7 milijardi i 800 milijuna dinara odnosno više od 100 milijuna eura, a najveće su zloupotrebe bile u vezi malverzacija sa građevinskim zemljištem, izvijestio je Stefanović.

"Tu smo imali najviše oštećene budžete, tu su milijunski iznosi u eurima. Nisu sva jednaka u smislu financijskog i novčanog iznosa, ali su u smislu društvene opasnosti jednako problematične", kaže ministar. MUP Srbije objavio je i snimke organiziranih policijskih akcija i uhićenja, a za pet osoba se i dalje traga. Stefanović poručuje: Tu nećemo stati.

"Borba protiv korupcije je nešto na čemu nećemo stati i u toj borbi neće biti pošteđenih bez obzira na stranačku pripadnost, funkciju, državni položaj ili materijalno stanje. Možete očekivati da će policija i dalje nastaviti da intenzivno radi na rasvjetljavanju svih slučajeva za koje postoje dokazi i na koje nam ukazuju građani. Nećemo dozvoliti da se bilo tko izvuče u svemu ovome", zaključuje Stefanović.

U razgovoru za Media servis, novinar dnevnika Vesti Branimir Đokić, kaže kako su prve reakcije javnosti na jutrošnja uhićenja pozitivne, no korupcijski čvor tek se počeo raspetljavati.

"Svugdje je korupcija ogromna, a ovo je tek početak i sigurno će biti još uhićenja u narednom periodu. Posljednjih se mjeseci tu spominju i neki drugi ljudi koji još nisu uhićeni, a vidjet ćemo hoće li se oni u jednom trenutku naći na meti istrage. Priča se o raznim bivšim ministrima, nekim vrlo važnim osobama bliskim vrhu političkih stranaka koji možda nemaju zvučne funkcije ali imaju ogroman utjecaj, i o nekim biznismenima. Vidjet ćemo kako će to ići i hoće li u tome ustrajati, to klupko korupcije jednom se mora zaustaviti", rekao je Đokić za Media servis.

Srbija se trenutno nalazi u najdelikatnijoj fazi procesa integracija u Europsku uniju, pa uhićenja ne čude. "Europa želi vidjeti da sustav funkcionira", kaže Đokić...

"Vi ste najbolji primjer; vi ste morali dati glavu premijera da bi se vidjelo da sustav funkcionira. To čeka i nas. I mi ćemo morati uhititi nekog premijera ili bivšeg predsjednika i provesti ga kroz sustav da EU vidi da sustav funkcionira; jer kad ti osudiš premijera možeš osuditi bilo koga. To i nas čeka, a vidjet ćemo tko će to biti. S obzirom na to da se EU opekla na Bugarskoj i Rumunjskoj onda je strože kriterije postavila pred Hrvatsku, pred Srbiju će još strože što se tiče borbe protiv korupcije, a tko god dođe poslije nas imat će još strože kriterije. To je možda i najveći problem kod nas na Balkanu jer se iza svih velikih političkih priča krije jedan veliki lopovluk", zaključuje Đokić


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.