Politika

Porez na nekretnine

Zašto je porez na nekretnine opet na dnevnom redu?

Zašto je porez na nekretnine opet na dnevnom redu?

Premijer Tihomir Orešković najavio je uvođenje poreza na nekretnine iduće godine. Porez je prvi put najavljen za vrijeme dok je ministar financija bio Slavko Linić koji je zbog toga bio meta optužbi tadašnje opozicije. Što se promijenilo i kako to Linić komentira, istražio je Ante Ljubičić. U jednom od brojnih intervjua ovoga tjedna, onog na HRT-u, Orešković je najavio uvođenje poreza na nekretnine.

 

"Ako netko ima 5,6, 10 nekretnina i nisu u funkciji to ćemo iskoristiti da se plati porez."Najavu je u intervjuu Media Servisa branio i čelnik MOST-a Božo Petrov.

 "Dakle ili ćete biti spremni sami ulagati s tim nekretninama i stvarati nove poslove ili ćete dati nekretnine da netko drugi radi, ili ćete na kraju platiti svoj nemar. Ja se s tim dijelom slažem, nekretnine koje se ne koriste trebali bi se na određeni način penalizirati."Ovaj porez se tako opet našao na dnevnom redu, i to nakon što ga je još 2012. najavio Slavko Linić. Šef HDZ-a Tomislav Karamarko tada ga je oštro kritizirao.

''Mi smo od prvog trenutka bili protiv tog poreza jer on je u funkciji pljačke već siromašnih građana."Još jedan od čelnika Domoljubne koalicije - HSLS-ov Darinko Kosor tada je bio oštro protiv, čak najavljivao i referendum. Što o tome kaže Slavko Linić.

 "Oporba uvijek plaši građane s bilo kojim reformskim potezom. Ja očekujem da će SDP plašiti građane, to je nezrelost demokracije."Dodaje da su ga najviše razočarali mediji koji su dobili njegov prijedlog zakona iz kojeg je bilo vidljivo kako bi se na udaru najviše našli bogati.

 "Ako je trošna kuća ona nema veliku vrijednost, onda je taj porez simboličan. Mi na taj način kada širimo ovakve priče, štitimo one koji su dvorce izgradili, koji u dvorcima imaju bazene i gdje je vrijednost velika, a on plaća po metru kvadratom komunalnu naknadu." Linić tako i dalje brani svoj zakon, podsjeća da je upravo komunalna naknada trebala biti izbačena njegovim usvajanjem. Podsjetio je i da je Porez na nekretnine obveza prema Europskoj komisiji jer se nalazi u programu konvergencije. Dodaje da je i premijer svjestan kako puno nekretnina nije u funkciji, koje ne zapošljavaju građane i ne stvaraju dohodak. Njegove teze su prije nekoliko godina nailazile na gluhe uši, ali danas kada dolaze iz usta Tihomira Oreškovića, kritičara baš i nema.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.