Politika

Ana Komparić Devčić

I na dan kada pada, Vlada pogoduje nečijim privatnim interesima

I na dan kada pada, Vlada pogoduje nečijim privatnim interesima

Uoči rasprave o povjerenju Tihomiru Oreškoviću saborski su zastupnici u četvrtak raspravljali o izmjenama dvaju zdravstvenih zakona - o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdravstvenom osiguranju, a SDP-ovu Anu Komparić Devčić cijela je rasprava o predviđenim novim izdvajanjima za zdravstvo nagnala do upita vladajuće je li im neugodno da i na dan kada pada Vlada pogoduju nečijim privatnim interesima na račun građana.

Obrazlažući predviđene zakonske izmjene ministar zdravlja Dario Nakić rekao je kako bi se maksimalni iznos participacije trebao povećati s 2000 na 3000 kuna. "No to se odnosi na one pacijente koji ne plaćaju dopunsko zdravstveno osiguranje", pojašnjavao je.

Predlaže se i plaćanje naknade za 'nehitne' pacijente u hitnom bolničkom prijemu, a iznos naknade će, ističe Nakić, utvrditi HZZO.

Po prijedlogu bi liječenje akutne psihijatrijske bolesti u cijelosti pokrivalo obvezno zdravstveno osiguranje čime bi se izjednačili akutni s kroničnim psihijatrijskim bolesnicima.

Izmjene predviđaju i uređivanje obveza liječnika koncesionara koji ne sudjeluju u dežurstvima u Domovima zdravlja te bi vikendom i blagdanima radili ne samo liječnici u domovima zdravlja već i koncesionari.

"Sve predviđene izmjene idu na uštrb hrvatskih građana i to na dan kada pada Vlada. Da li vam je neugodno da i u tom trenutku pogodujete nečijim privatnim interesima na račun hrvatskih građana. Čestitam u ime Kluba SDP-a na reformskom zakonu koji uvodi nove namete bolesnim ljudima", poručila je SDP-ova Ana Komparić Devčić.

Za Laburista Jaroslava Pecnika predložene izmjene predstavljaju korak unatrag, a ne reformu. To, kaže, dokazuje da ovo nije refomska Vlada. Govori se, kaže, i o 'preslagivanju' vlade no uvjeren je kako bi takva nova Vlada sa starim ljudima nastavila zagovarat isto.

"Dajete da obavimo ono što je danas pred nama pa da formiramo novu Vladu koja će napraviti kvalitetnu zdravstvenu reformu. Ajmo pokušati nešto dobro i ima pravi temelj te polaze od pacijenata", rekla je HNS-ova Nada Turina Đurić.

Milivoj Špika (BUZ) ustvrdio je kako se u iščekivanju iduće točke dnevnog reda osjeća kao dok gleda seriju pa u najzanimljivijem trenutku 'uskoči' reklama.

Požalio se i kako je prekršen dogovor s koalicijskim partnerima kako ta točka neće na dnevni red bez da se iskordinira s umirovljeničkim udrugama. "Bili smo ignorirani u procesu donošenja ove odluke", ustvrdio je.

HDZ-ov Darko Milinović složio se da ovo nisu reformskih zahvati. "Ovo su vatrogasne mjere i treba ih takvima predstaviti i prihvatiti jer bolnički sustav mjesečno generira dug od 50 milijuna kuna. Tu treba nešto napraviti jer ćemo doći u situaciju blokade bolnica od veledrogerija", rekao je Milinović.

Ministar Nakić je podsjetio kako je u zdravstveni sustav prije 2 godine sanacijom uloženo 3,5 milijarde kuna iz državnog proračuna. "Dvije godine iza toga stvoreni su novi dugovi koji iznose 2,5 milijarde kuna, a ta priča se nastavlja dalje. U prvih četiri mjeseca ove godine imamo stvaranje dodatnih gubitaka u sustavu od oko 600 milijuna kuna", rekao je Nakić.

Mostovac Miro Bulj ustvrdio je kako je zdravstveni sustav ciljano uništavan. "Zbog koga i čega? Ja tražim od odgovor tko je kriv ? Jel' bivši ministar, jel' prethodni?", pitao se.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.