Hrvatski sabor: Zastupnici podnijeli 60 zahtjeva za odvojeni život, 68 za stanove
Od 151 saborskog zastupnika, njih 60 zatražilo je da im se prizna pravo na naknadu za odvojeni život, pokazuju podaci iz Hrvatskog sabora prikupljeni do 4. studenoga.
Pravo na tu naknadu u iznosu od tisuću kuna mjesečno imaju zastupnici čije je prebivalište od Zagreba udaljeno najmanje 50 kilometara i u kojemu imaju smještaj, a isplaćuje im se samo kad Hrvatski sabor zasjeda, dakle devet mjeseci godišnje. Zastupnici tu naknadu ne dobivaju za razdoblje od 15. srpnja do 15. rujna i od 15. prosinca do 15. siječnja, te od raspuštanja do konstituiranja novog saborskog saziva.
62 zastupnika želi unajmljeni stan, šestorica službeni državni
Dva zastupnika više, dakle njih 62, zatražilo je od Sabora da im odobri smještaj u unajmljenim privatnim stanovima u Zagrebu, najviše ih je iz najbrojnijih klubova HDZ-a (23), SDP-a (18) i Mosta nezavisnih lista (sedam). Isto pravo zatražilo je i četvero zastupnika iz Kluba HNS/HSU-a, po troje iz klubova HSS-a i nacionalnih manjina, dva iz kluba IDS-a, te po jedan iz klubova Živog zida i HDSSB-a.
Šest zastupnika, među njima i predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov (Most), zatražilo je da im se na korištenje dade službeni stan u vlasništvu države, što znači da je ukupno 68 zastupnika zatražilo pravo na određenu vrstu stambenog smještaja.
Pravo na smještaj u stanovima imaju zastupnici koji žive najmanje 50 kilometara od Zagreba, a smjestiti se mogu u stanovima za službene potrebe u vlasništvu države, unajmljenim stanovima, te iznimno u hotelu.
Zastupniku koji unajmi privatni stan, Sabor mjesečno daje 2500 kuna neto na ime naknade te pokriva režije do 500 kuna. Zastupnik može naći i skuplji stan, no razliku će onda i za stan i za režije morati podmiriti iz vlastitog džepa.
Za svaki kilometar dvije kune naknade
Zastupnik kojem se odobri smještaj u Zagrebu i naknada za odvojeni život nema pravo na dnevnice za dolazak i odlazak sa saborskih sjednica i radnih tijela.
No, s druge strane, zastupnik koji ima smještaj u Zagrebu a u Sabor dolazi vlastitim automobilom, ima pravo na naknadu od dvije kune po prijeđenom kilometru za svaki dolazak i odlazak u svakom tjednu dok traje zasjedanje. Upravo ta stavka godinama je jedna od najvećih u ukupnim zastupničkim troškovima, a pojedini zastupnici koji su u Zagreb dolazili iz udaljenijih mjesta na to su ime u pola godina znali naplatiti i do 60.000 kuna.
Zastupnici koji od Zagreba žive u krugu od 50 do 150 kilometara, a ne žele stanovati u njemu nego na saborske sjednice i odbore putovati vlastitim ili unajmljenim automobilom, imaju pravo na naknadu putnih troškova do 2500 kuna mjesečno.
Svaki zastupnik, uz plaću, ima pravo i na paušal od 1500 kuna mjesečno za povećane materijalne troškove u obnašanju zastupničke dužnosti.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Saborska oporba u srijedu je zatražila da o ulasku u Sabor i drugim epidemiološkim mjerama odluku donosi Sabor, a ne Stožer, reagiravši na zaključke Predsjedništva parlamenta kojim će ubuduće biti potrebna covid potvrda za ulazak u tu instituciju.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.