Subvencioniranje rata kredita mladima
Kuščević: Subvencioniranje kredita za stanove stajat će 35 milijuna kuna godišnje
Subvencioniranje rata kredita mladima koje prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje stajat će državni proračun oko 35 milijuna kuna godišnje, izjavio je u srijedu u Saboru ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević komentirajući novu predloženu povlasticu za mlade.
"Imali smo dobar rezultat u provedbi tog zakona tijekom 2011. i 2012., sada smo napravili procjenu na 1500 nekretnina i očekujemo da će to kroz četiri godine koštati proračun oko 35 milijuna kuna godišnje", izjavio je Kuščević nakon aktualnog sata u Saboru.
Plan je da se prve četiri godine subvencionira 50 posto rate kredita osobama mlađima od 45 godina koji po prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje ili kupuju adekvatni novi veći stan zbog povećanja obitelji.
Po nacrtu zakona, predviđena je maksimalna vrijednost stana od 100.000 eura ili 1.900 eura po metru četvornom, minimalni rok otplate kredita od 15 godina, a maksimalni od 30 godina.
Što se tiče visine kamatne stope, Kuščević je kazao da svakako mora biti ispod 2,95 posto, te da će biti objavljen javni poziv bankama koje će morati ponuditi što bolje kreditne uvjete i što nižu kamatnu stopu.
Dodao je da će nakon proteka godine dana analizirati zakon, njegovu provedbu, učinke na proračun i tada razmisliti o možebitnom produljenju zakona.
"Velika novost je to što će se moći kupovati i rabljeni stanovi i kuće i da ćemo za svako novorođeno dijete, bilo rođeno ili usvojeno, produljiti rok financiranja za dodatne dvije godine", istaknuo je ministar.
Prema simulaciji na bazi vrijednosti stana od 100.000 eura i kredit na 20 godina, kada se odbije porez na nekretnine od četiri posto, stimulacija države iznosit će oko 13.000 eura, kazao je Kuščević.
Naglasio je da onaj tko ima ušteđevinu neće moći aplicirati na tu povlasticu, a zakon se neće odnositi na one koji već otplaćuju kredite.
Stupanje zakona na snagu očekuje do kraja prve polovice slijedeće godine.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Dvije nove škole na području Banovine gradit će se sredstvima zajma Svjetske banke, priopćili su u subotu iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
-
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da 3,8 posto građana Europske unije starosti između 20 i 64 godine, dakle radne dobi, živi i radi izvan svojih matičnih država.
-
Mladi u Hrvatskoj, u dobi između 19 i 29 godina, većinom ne razmišljaju o emigraciji dok ne vide mogu li se snaći u svojoj zemlji, a među motivima za odlazak u inozemstvo ističu školovanje, stjecanje iskustava, osamostaljenje i upoznavanje drugih kultura, pokazuju to rezultati istraživanja predstavljenog u utorak u organizaciji Zaklade Friedrich Ebert.
Izdvojeno
-
Istinska diva glazbe u Hrvatskoj, Doris Dragović, održala je spektakularni koncert u subotu u dvorani Krešimira Ćosića u Zadru
-
Kako klimatske promjene uzimaju maha, uzgoj osnovnih namirnica suočava se sa sve većim izazovima. Vrućine, suše i poplave sve su češće i intenzivnije, što ozbiljno ugrožava stabilnost prinosa krumpira.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Novi Snapdragonov čipset je značajno energetski učinkovitiji, što znači da će baterije u telefonima s tim hardverom duže trajati.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.