Ostalo / Zadarska županija

Novi zakon

Ukidanje Prekrsajnog suda u Pagu

Ukidanje Prekrsajnog suda u Pagu

Vjenceslav Oštarić, predsjednik Prekršajnog suda u Pagu kaže kako je i on zatečen prijedlogom zakona, no naveo je kako ga ne može komentirati jer o zakonu ne odlučuje predsjednik suda

U Pagu je s ogorčenjem dočekan prijedlog Zakona o područjima i sjedištima prekršajnih sudova prema kojem bi se Prekršajni sud u Pagu trebao ukinuti i pripojiti Prekršajnom sudu u Novalji. No, kako u Novalji nema prekršajnog suda svi u prijedlogu Zakona vide politiku, a ne logiku.

- Zatečeni smo tim prijedlogom Zakona jer je bivša ministrica Lovrin u mojem uredu rekla kako ne dolazi u obzir da se sud iz Paga seli u Novalju. Tada smo govorili samo o eventualnom uređenju prostora za Prekršajni sud, a mi smo čak ponudili i gradski prostor. To je čudno pogotovo sada kada grad Pag radi prijevod Statuta u kojem piše da je Pag prije 600 godina imao dva suca.

Napominjem da smo spremni u interesu ostanka Prekršajnog suda u Pagu osigurati novi prostor pa i participirati u plaćanju najma. Začuđuje i kako ne reagiraju u Županiji s obzirom da ovim prijedlogom Zakona Zadarska županija ostaje na jednom prekršajnom sudu, a Ličko - senjska koja je manja dobiva tri. To može biti samo politička odluka jer za drugu nema razloga. Kako se uopće nešto može spajati na nešto što ne postoji - rekao je gradonačelnik Paga Andreja Bukša.

Vjenceslav Oštarić, predsjednik Prekršajnog suda u Pagu kaže kako je i on zatečen prijedlogom zakona, no naveo je kako ga ne može komentirati jer o zakonu ne odlučuje predsjednik suda.

Novi zakon temelji se na ekonomičnosti rada sudova, a kako u slučaju Paga to nije slučaj općenito se smatra kako je prijedlog zakona nelogičan. Prekršajni sud u Novalji ne postoji pa ga tek treba formirati što će zahtijevati ulaganja.

Uz to, najveći broj predmeta što se vode na Prekršajnom sudu u Pagu je s područja Grada Paga, Općine Kolan i Općine Povljana, a ne Grada Novalje. Pažani će za svaki odlazak na raspravu morati putovati pedeset, a stanovnici Povljane i sedamdeset kilometara. Preseljenjem prekršajnog suda u Novalju troškovi će se u svemu povećati, a ni u čemu se neće smanjiti.

U Pagu se najavljuju prosvjedi i peticije, a prst krivnje uperen je prema Ministarstvu pravosuđa koje je, kako u Pagu mnogi smatraju, napravilo grubu pogrešku.


Reci što misliš!