Čipkarenje
Pag: Čipkarska škola za očuvanje tradicije
Najviše ušivenih čipki u grupi ima gospođa Mirjana Tkalčec za koju ostale polaznice kažu da ih ona potiče na još više rada
Starih paških čipkarica koje su u crnim fuštanima ljeti sjedile ispred kuće i šile čipku u Pagu gotovo više nema, ali tradicija šivanja paške čipke se ipak neće ugasiti.
Da je to tako svjedoči i to što već šesnaestu godinu zaredom u sklopu Srednje škole „Bartola Kašića" postoji Čipkarska škola koja svake godine ima dovoljan broj polaznica. Radi se o programu obrazovanja odraslih „Paška čipkarica", a po završetku tog programa polaznice dobivaju zvanje čipkarica koje se upisuje u radnu knjižicu. Ove školske godine u čipkarsku školu upisano je osam polaznica što stručna učiteljica Neda Špoler smatra idealnim brojem.
„Ovaj broj polaznica je idealan, jer učenje šivanja čipke zahtijeva individualan rad sa svakom polaznicom i stalan nadzor što ne bi bilo moguće u većim grupama."-kaže učiteljica Neda Špoler.
Program u Čipkarskoj školi traje jednu školsku godinu, a do sada je školu završilo oko 120 djevojaka i žena iz Paga. Polaznice: Ivanka Grašo, Mirjana Tkalčec, Doris Paro, Margita Škoda, Ana Bukša, Mirjana Tičić, Vesna Rumora i Đurđica Janjić dolaze na nastavu u popodnevnim satima i na početku školske godine uče općenito o paškoj čipki, o potrebnom priboru i načinu rada, a nakon toga kreću s izradom čipke. Program čipkarske škole sastoji se od četiri predmeta i to zaštita na radu, poznavanje materijala, tehnologija zanimanja i praktična nastavu. Cilj programa je sustavno i kvalitetno osposobiti polaznice za samostalno šivanje čipke. Nastava se odvija tri puta tjedno po tri sata, a polaznice imaju i domaće zadaće koje se sastoje u svakodnevnom šivanju i bilježenju onoga što rade.
„U dnevnik rada svaka polaznica bilježi teorijski dio nastave, te sve što radimo u praktičnom dijelu, kako bi po završetku nastavne godine mogle potpuno samostalno izrađivati čipku."-kaže Neda Špoler.
Na pitanje da li je takav tempo rada naporan, jedna od polaznica Ivanka Grašo odgovara: „Mora se puno raditi, učiteljica je vrlo stroga, ali jedino na taj način možemo napredovati. Ja sam jako zadovoljna. Uostalom, vidi se da se trud i strogi nadzor naše učiteljice isplati po tome što već imam šest dovršenih čipki."
Najviše ušivenih čipki u grupi ima gospođa Mirjana Tkalčec za koju ostale polaznice kažu da ih ona potiče na još više rada.
„Šivanje čipke je dio moje obiteljske tradicije. Šivala ju je moja majka, a sada to činimo ja i moje sestre. Otkada sam u mirovini, imam više vremena pa se mogu posvetiti čipki koju jako volim. Bez puno ljubavi prema šivanju ne bi bilo moguće raditi ovaj naporan posao."- kaže Mirjana Tkalčec.
Učiteljica Neda Špoler navodi kako je čipku počela šiti iz potrebe, a onda je to godinama preraslo u veliku ljubav.
„Upravo tu ljubav , nadam se uspješno, prenosim svojim učenicama. Bavim se šivanjem čipki za nošnju i radim velike čipke. Trenutno dovršavam rotondu veličine pola metra."- kaže Neda Špoler.
Sve polaznice su se složile da je za šivanje čipke potrebno puno volje, ljubavi, strpljenja, dobro oko i mirna ruka.
Čipkarska škola je nastavak višestoljetne tradicije šivanja čipke u Pagu.
Vezane vijesti
-
I s prvim danom mjeseca studenog nastavlja se bablje ljeto koje ove godine čini se obara sve rekorde. Ne kupaju se više u ovo vrijeme samo oni najhrabriji, kako se kaže, već i šire pučanstvo. Dokaz tome je i ovo današnja slika sa Uskoka.
-
Na Dušni dan prije 133 godine u oluji je stradalo 16 prijeških lavandijera
-
Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena
-
Dušni dan stabilan - većinom suh, često i sunčan, ali gdjegod i maglovit. Mjestimice je moguća rosulja, navečer i slaba kiša. Poslijepodne će jačati bura
Izdvojeno
-
Nedavna istraživanja potvrdila su da čaj od maslinova lista sadrži više antioksidansa čak i od zelenog čaja, što ga čini jednim od najzdravijih čajeva na svijetu.
-
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić predstavila je u Zadru svoj predsjednički program, na konferenciji pod nazivom “Problemi koji muče hrvatske građane nisu samo rat u Ukrajini” .
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Prvi koncert „Srce za Ugandu“, održan u veljači ove godine, ujedinio je više od 6 tisuća posjetitelja i prikupio preko 100 tisuća eura. Tim sredstvima kupljeno je zemljište, a započela je i izgradnja centra za volontere i pastoralnog centra u Ugandi – no, još mnogo toga ostaje za učiniti.
Reci što misliš!